M jak Mrówka

Zlewozmywak pod oknem czy na wyspie?

Zlewozmywak pod oknem czy na wyspie?

Wybór miejsca, w którym ma być usytuowany zlewozmywak nie jest dzisiaj tak oczywisty jak jeszcze do niedawna, kiedy to montowano go w ciągu szafek kuchennych – świadomi inwestorzy zawsze na jednym z wierzchołków trójkąta roboczego. Ja zastanawiam się nad usytuowaniem zlewozmywaka pod oknem lub na wyspie.

Nie mogę już doczekać się remontu mojego domu. Chcemy, by stał się bardziej przestronny i funkcjonalny. Planujemy w nim między innymi otwarcie kuchni na duży pokój oraz dobre doświetlenie aneksu kuchennego. Te wizje otwierają także nowe możliwości usytuowania zlewozmywaka. Ja chciałabym, by znalazł się on na wyspie, mąż, który relaksuje się podczas zmywania, wolałby umieścić go pod oknem. Jakie są zalety i wady obu rozwiązań?

Zlewozmywak pod oknem czy na wyspie? Zlewozmywak pod oknem czy na wyspie? Zlewozmywak pod oknem czy na wyspie? Zlewozmywak pod oknem czy na wyspie?

Zlewozmywak pod oknem czy na wyspie?

Zlewozmywak pod oknem – wady i zalety

Umieszczenie zlewozmywaka pod oknem jest godne rozważenia szczególnie wtedy, gdy mamy widok na strefę wejścia lub efektowny fragment ogrodu. W pierwszym przypadku zyskujemy kontrolę nad tym, co dzieje się na ulicy, w okolicach naszej furtki i traktu prowadzącego do drzwi wejściowych. Widok na ogród dostarczy nam z kolei relaksujących obrazów podczas prac kuchennych. Nasze okno w kuchni będzie się otwierać na kuchenny taras. Przyznacie sami, że to miłe mieć kontakt z osobami tam przebywającymi, gdy sami musimy być przy zlewie. Zaletą takiego usytuowania strefy zmywania jest także jej dobre doświetlenie światłem naturalnym. A co ze sztucznym? Umieszczę je w suficie nad blatem – rozwiązaniem będą niewielkie lampy punktowe w formie walca. Rytmicznie usytuowane dobrze oświetlą zlewozmywak. Nowoczesnego charakteru doda również tej części kuchni powiększenie blatu, w którym osadzony będzie zlewozmywak o parapet – po prostu blat będzie pełnił jego funkcję. Niektórzy przyjaciele przestrzegali mnie przed usytuowaniem zlewozmywaka pod oknem, twierdząc, że będę miała problem z jego otwieraniem i doborem baterii. Dzisiaj to nie kłopot! Na rynku są baterie składane. Nie kolidują z otwieranym skrzydłowo oknem, taką baterię wystarczy unieść ją lekko do góry i położyć na boku. Powrót do stanu wyjściowego również zajmuje sekundę – nie potrzebne są żadne narzędzia. W zlewozmywaku pod oknem sprawdzi się również bateria z chowaną wylewką. Podczas użytkowania ma ona standardową wysokość, natomiast przy otwieraniu skrzydła okna, wylewkę można wsunąć w otwór, dzięki czemu jej wysokość może zmniejszyć się nawet trzykrotnie. Za wadę tego rozwiązania uważa się także konieczność zaprojektowania innego miejsca na grzejnik – to pod oknem jest uznawane za najbardziej korzystne. My postanowiliśmy zrobić ogrzewanie podłogowe. Innym rozwiązaniem tego problemu jest montaż grzejnika na ścianie.

Zlewozmywak pod oknem czy na wyspie? Zlewozmywak pod oknem czy na wyspie?

Zlewozmywak pod oknem czy na wyspie?

Zlewozmywak na wyspie – wady i zalety

Otwarcie kuchni na salon sprawiło, że bardzo kuszące jest zaprojektowanie w takiej strefie dziennej wyspy. Będzie ona na tyle duża, by pomieścić wielofunkcyjny zlewozmywak. To będzie jedyny zlew we wnętrzu, dlatego mimo zmywarki, chcemy wybrać model półtora- lub dwukomorowy z ociekaczem. Chyba najlepszy będzie taki z dużą komorą główną i mniejszą pomocniczą. Chcę wybrać taki, który będzie służył nie tylko do zmywania naczyń i mycia produktów spożywczych, ale też spełni funkcję blatu roboczego, sitka i durszlaka, deski do krojenia, a nawet narzędzia ułatwiającego szybkie pozbywanie się odpadków. Zainstalowany na wyspie wymaga (tak jak płyta grzejna) miejsca na blat odstawczy. Zlewozmywak na wyspie jest widoczny także z salonu, dlatego powinien być efektowny, ja wybrałam z kompozytu granitowego. Do tak wyeksponowanego zlewozmywaka warto dobrać baterię o dekoracyjnej formie. Pamiętajmy, że do stylu wyspy można też dobrać kształt zlewozmywaka. Najbardziej popularne są kwadratowe i prostokątne, ale równie atrakcyjne są te w kształcie koła, owale czy trapezy. Wadą wyspy jest konieczność doprowadzenia odpowiednich instalacji. Planując zlewozmywak na wyspie, pamiętajmy, że odchodząca od niego rura kanalizacyjna musi mieć odpowiedni spadek, a odległość urządzenia od pionu wodno-kanalizacyjnego nie może być zbyt duża. Do miejsca, w którym stanie wyspa, rury zimnej i ciepłej wody prowadzi się najczęściej w podłodze. W nowo budowanym domu układa się je przed wykonaniem wylewki, w remontowanych kuchniach trzeba je rozprowadzić od nowa. Problem odprowadzenia ścieków z kuchennej wyspy najlepiej rozwiązać układając rurę w podłodze z 2-2,5% spadkiem wymaganym, by grawitacyjne odprowadzanie ścieków w ogóle funkcjonowało. Inną możliwością jest wyprowadzenie jej przez strop nad niższą kondygnacją, np. piwnicy. Jeśli zdecydujemy się na wyspę, zamierzamy skorzystać z tego rozwiązania.

Ania W. 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *