M jak Mrówka

Żarówki energooszczędne – co oferuje rynek

Wybór odpowiedniego oświetlenia domu nie jest łatwy. Obecnie do wyboru mamy świetlówki, halogeny lub żarówki LED. Jaką żarówkę energooszczędną wybrać? I czym się różnią?

Zanim wybrałam się do sklepu po nowe świetlówki energooszczędne (o czym pisałam Świetlówki energooszczędne – jakie wybrać?) trochę sobie poczytałam o innych rodzajach oświetlenia. Coś tam niby wiedziałam, ale nigdy specjalnie nie zagłębiałam się w ten temat. A tu okazuje się, że wybór żarówek jest dość spory. W czym możemy wybierać? Pokrótce postaram się opisać każdy rodzaj.

fot. fotolia.com

Świetlówki (żarówki energooszczędne)

Świetlówki to rodzaj lamp wyładowczych. Pokryte są luminorem, który emituje światło, dzięki wyładowaniu w mieszaninie par rtęci. Klasyczne świetlówki składają się z rurek wygiętych w literę U. Niektóre zamknięte są w szklanej bańce i swoim wyglądem przypominają tradycyjne żarówki. Możemy spotkać dwa rodzaje świetlówek: zintegrowane i niezintegrowane. Pierwsze mają wbudowany statecznik i gwint, dlatego bez problemu zastąpimy tradycyjne żarówki. Drugie natomiast wymagają użycia statecznika elektronicznego lub magnetycznego – można go dokupić przy okazji zakupu żarówki.

Inny podział świetlówek, ze względu na kształt, jest taki: kompaktowe – to zamienniki tradycyjnych żarówek; liniowe – podłużne, w kształcie rury, najczęściej używamy ich do oświetlenia większych powierzchni, np. biurowych.

Świetlówki w porównaniu z tradycyjną żarówką zużywają od 65 do 85% mniej energii niż tradycyjna żarówka emitując taką samą ilość światła. Są także bardziej trwałe – świecą od 6 000 do 15 000 godzin.

Żarówki halogenowe

W ich bańce „zamknięty” jest halogen – najczęściej jest to jod. Wchodzi on w reakcję z wolframem i dzięki temu żarówka halogenowa świeci dużo jaśniej i dłużej niż tradycyjna żarówka. Większość halogenów ma tzw. odbłyśnik, który pozwala skierować wiązkę światła na wybrany obszar pomieszczenia. Halogeny do działania wymagają niskiego napięcia, ale na rynku dostępne są również modele wyposażone w specjalny transformator, który umożliwia ich działanie przy standardowym napięciu domowym 230 V.

Halogeny z reflektorem odbijającym światło stosujemy najczęściej do podświetlenia kuchennego blatu, natomiast halogeny w szklanej, żarówkowej bańce, bez reflektorka to dobry zamiennik tradycyjnych żarówek.  

Na rynku możemy spotkać także ulepszone żarówki halogenowe, w których znajduje się dodatkowo ksenon lub z powłoką odbijająca promienie podczerwone IRC (pozwalają na zaoszczędzenie energii nawet o 45%).

Żarówki LED

To najbardziej trwały rodzaj oświetlenia – diody LED działają do 50 000 godzin. Są też energooszczędne (zużywają podobną ilość energii co świetlówki), odporne na wstrząsy, nie nagrzewają się podczas włączania i wyłączania. Żarówki LED emitują światło punktowe lub częściowo rozproszone. Do oświetlenie większych powierzchni np. schodów czy wnęki możemy użyć specjalnego węża LED z białymi lub kolorowymi diodami.

Asia

 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *