M jak Mrówka

Zapomniane wapnowanie gleby

Zapomniane wapnowanie gleby

O potrzebie wapnowania gleby łatwo zapomnieć, bo wykonuje się je rzadko, co 3-4 lata, a jego działanie rozkłada się w czasie i nie widać natychmiastowych efektów. Tymczasem jest to bardzo ważny zabieg, który możemy, a nawet powinniśmy wykonać właśnie teraz, pod koniec zimy.

Wapnowanie ma zbawienny wpływ na glebę. Po pierwsze, odkwasza ją, przez co więcej składników pokarmowych jest dostępnych dla roślin. Z tego faktu wynikają też pozostałe zalety wapnowania. Poprawia ono właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne gleby, czyli m.in. sprzyja rozwojowi mikroorganizmów, przyspiesza procesy butwienia i rozkładu (wapno dodaje się też do kompostu) oraz ułatwia przyswajanie nawozów organicznych i mineralnych. Wapnowanie poprawia też strukturę gleby, wpływając na wzrost gruzełkowatości. Zmniejsza natomiast przyswajalność przez roślinę metali ciężkich.

Zapomniane wapnowanie gleby

Skąd wiadomo, że rośliny potrzebują wapna?

W polskich ogrodach większość gleb ma odczyn obojętny lub kwaśny spowodowany szybkim wymywaniem jonów zasadowych do głębszych warstw gleby, dlatego wapnowanie możemy robić profilaktycznie. Oczywiście, by mieć pewność i uniknąć ryzyka przewapnowania, najlepiej zbadać pobrane próbki pH-metrem. Przede wszystkim jednak łatwo to sprawdzić na roślinach – w zakwaszonych glebach słabo rosną (oprócz wrzosowatych) i kwitną, łatwo przemarzają i ulegają chorobom i szkodnikom oraz nie reagują na działanie nawozów. Celem każdego ogrodnika powinno więc być doprowadzenie gleby w ogrodzie do optymalnego poziomu od pH 5,8 wzwyż, czyli takiego, w którym składniki mineralne są najlepiej dostępne dla roślin. Uzyskamy to, rozsypując w nawozy wapienne.

Nawozy do wapnowania

W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje nawozów – węglanowe (CaCo3) i tlenkowe (CaO). Na glebach lekkich, średnio zwięzłych i torfowych powinno się stosować nawozy węglanowe w postaci sproszkowanej (dolomit, kreda) lub granulowanej, ponieważ są bezpieczniejsze niż tlenowe (wolniej rozpuszczają się w wodzie). Orientacyjna dawka to od 2 do 4 kg na każde 10 m2, ale lepiej samemu ją ustalić, biorąc pod uwagę rodzaj gleby i pH i korzystając z tabel dostępnych w sieci. Na glebach ciężkich stosuje się nawozy tlenkowe (wapno hydratyzowane). Niezależnie od rodzaju nawozu zawsze należy go wymieszać go z ziemią. Trawnik można zwapnować dopiero wiosną (lub jesienią), ponieważ trzeba go razu podlać.

Marek

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *