M jak Mrówka

Zanim ogród zakwitnie pełnią kolorów

Zanim ogród zakwitnie pełnią kolorów

Ogród kwiatowy złożony z bylin, roślin cebulowych i jednorocznych kwitnący łanami różnokolorowych kwiatów od wczesnej wiosny do później jesieni, roztaczający piękną woń i przyciągający chmary motyli to marzenie wielu ogrodników.

Szkoda, że ogród w czystej formie raczej nie występuje, bo byłby zbyt trudny w pielęgnacji i mimo wszystko nudny.  Ale ogród zupełnie pozbawiony kwiatów także nie istnieje, a przynajmniej nie powinien. Sama zieleń byłaby nie do zniesienia. Gdzie jest wiec punkt równowagi pomiędzy tymi dwiema skrajnościami? Nie ma. Każdy ustala go sobie sam. Jak więc dobrze zakomponować rabatę kwiatową?

Zanim ogród zakwitnie pełnią kolorów

Ogród można malować kwiatami, łącząc je w rabaty jednokolorowe, ale wieloodcieniowe (żółte, różowo-fioletowe, białe lub błękitne), gatunkowe (byliny, rośliny cebulowe itd.), stylowe (wiejskie, nowoczesne, naturalistyczne) lub sezonowe (wiosenne, letnie, jesienne). Kolor mogą tworzyć jednogatunkowe łany kwiatów, pojedyncze nasadzenia, kolorowe plamy rozrzucone precyzyjnie lub swobodnie na rabatach pomiędzy zielonymi kontrapunktami. Niezależnie od tego, jaki sposób aranżacji rabat za pomocą kwiatów wybierzemy, najwięcej uwagi powinniśmy poświęcić doborowi roślin. W pierwszej kolejności powinniśmy wybierać gatunki kwitnące w różnych porach, po sobie, by kompozycja cały czas była żywa. Niby oczywiste, ale często o tym zapominamy. Barwne plamy uzyskamy, jeśli będziemy sadzili po kilka lub kilkanaście sztuk obok siebie. Warto tak sadzić rośliny, by po ich przekwitnięciu nie było dziur. Wiele gatunków zanika po kwitnieniu (cebulowe, ale także kilka gatunków bylin), więc należy tak dobierać dla nich sąsiedztwo, by łysych plam nie było widać. Obok siebie należy sadzić rośliny o podobnych wymaganiach świetlnych i glebowych oraz o podobnej sile wzrostu. Rośliny wolno rosnące nie powinny sąsiadować z ekspansywnymi, a zbyt wysokie nie powinny zasłaniać tych niskich. Kształt rabaty, jej wielkość oraz funkcja są już mniej istotne i można je kształtować według własnego uznania, choć nie należy przesadzać z rozmiarami.

Marek

 

 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *