M jak Mrówka

Zakładanie rabaty żwirowej

Zakładanie rabaty żwirowej

Rabaty żwirowe stanowią bardzo efektowny element aranżacji ogrodu. Żwir i naturalne kamienie doskonale sprawdzają się jako motyw dekoracyjny zarówno w ogrodach nowoczesnych, industrialnych, jak i naturalistycznych, wykorzystujących zastane fragmenty oraz ukształtowanie terenu.

Ostatnio na rynku, w marketach i składach budowlanych pojawiło się wiele rodzajów żwiru i kamieni ozdobnych, różniących się od siebie kolorem, formą oraz stopniem granulacji. Znajdziemy na przykład kruszywo łamane o ostrych krawędziach (wapienne o intensywnej bieli, dolomitowe, kwarcytowe – przebarwiające się w stronę koloru żółtego czy różowego), wszelkiego rodzaju grys kamieni ozdobnych (najpopularniejszy granitowy), żwir rzeczny o obłych krawędziach w kolorystyce od jasno szarej, różowej, żółtej,po czarny, dekoracyjne otoczaki w pełnej gamie kolorystycznej, niejednokrotnie z kontrastującymi żyłkami oraz tzw. korę kamienną.

Zakładanie rabaty żwirowej  Zakładanie rabaty żwirowej

Zakładanie rabaty żwirowej  Zakładanie rabaty żwirowej
Żwir w ogrodzie

Tak duża paleta wyboru daje wiele możliwości zastosowania żwiru i kamieni w ogrodzie. Za pomocą tego materiału możemy wyznaczyć trakty i oddzielić strefy ogrodu. Żwir świetnie nadaje się na wykończenie obrzeży, można w ten sposób wykończyć granice rabat, oczka wodnego czy tarasu na gruncie. Żwir i małe kamienie jako materiały naturalne bardzo dobrze komponują się z drewnem, kompozytem, betonem i kostką. Jeżeli chcemy uzyskać naturalny zgrany z otoczeniem pejzaż, warto zastosować żwir w ogrodzie.

Niezwykle dekoracyjnie wyglądają w ogrodzie rabaty żwirowe. Coraz modniejsze stają się ostatnio surowe, minimalistyczne kompozycje, z wykorzystaniem skromnych roślin jednego gatunku (traw lub rozchodników) i dekoracyjnego żwiru jako jedyne wykończenie przestrzeni ogrodowej. Jest to dobre rozwiązanie również dla osób, które nie mają wiele czasu na pielęgnację ogrodu. Niemniej ogród żwirowy, czasem też skalny, ma duże zakorzenienie w tradycji i chcąc stworzyć efektowną własną przestrzeń możemy pokusić się o nawiązania do stylu ogrodów rodem z basenu morza śródziemnego czy wyjątkowo urokliwych ogrodów orientalnych.

Zakładanie rabaty żwirowej  Zakładanie rabaty żwirowej

Zakładanie rabaty żwirowej  Zakładanie rabaty żwirowej

Jak założyć rabatę żwirową

Zakładanie rabaty żwirowej, nie wymaga szczególnych zabiegów i każdy jest w stanie wykonać ją we własnym zakresie. W miejscu, gdzie planujemy stworzyć przestrzeń dla roślin otoczonych żwirem, musimy zdjąć wierzchnią warstwę – darń, minimum na ok. 5 cm. Wysokość warstwy, jaka powstanie docelowo jest zależna od granulacji żwiru, którym zamierzamy pokryć rabatę – czym większe są kamienie, tym głębszą warstwę wierzchnią musimy zdjąć. Po wypełnieniu rabaty żwirem uzyskany poziom musi być bowiem mniej więcej równy z sąsiadującym terenem. Płaszczyznę wokół zaplanowanej rabaty dobrze jest otoczyć obrzeżem, można też wokół wykopać rowek, który należy wypełnić żwirem. Zapobiegnie to rozprzestrzenianiu się chwastów i wydzieli granicę między np. trawnikiem. Ziemię na rabacie należy lekko spulchnić, wymieszać z żyzną ziemią ogrodową lub mieszanką ziemi ogrodowej i obornika, a następnie obficie podlać i wyrównać, zachowując cały czas różnicę wysokości między terenem wokół.

Na tym etapie planujemy, gdzie i jakie rośliny chcemy na rabacie posadzić, możemy wykopać już w tych miejscach odpowiednie do bryły korzeniowej dołki, podsypać je ziemią i nawozem. Na obszarze zaplanowanej rabaty rozkładamy przepuszczającą wodę agrowłókninę, która ma na celu zapobieganie rozrastaniu się chwastów. Wycinamy otwory w miejscach nasadzeń i napinamy przypinając materiał szpilkami ogrodniczymi. Brzegi agrowłókniny możemy przysypać żwirem. Na rabacie żwirowej z powodzeniem możemy rozłożyć też linię kroplującą, którą następnie, starając się nie uszkodzić, przysłonimy przysypując żwirem.

W przygotowanych miejscach sadzimy rośliny, zgodnie z zaleceniami dla danej odmiany i obficie podlewamy.
Rabata jest gotowa do obsypania żwirem. Początkowo żwir warto wysypać wokół roślin, a następnie na pozostałej płaszczyźnie rabaty, starając się, by warstwa była równomierna, ale na tyle gęsta, żeby nie widać było prześwitów agrowłókniny. 

Na rabacie możemy stworzyć kompozycje żwiru z większymi kamieniami lub też obsypać teren strefowo, uzyskując kontrastującą kompozycje kolorystyczną, np. żwiru białego ze żwirem grafitowym.

Zakładanie rabaty żwirowej  Zakładanie rabaty żwirowej

Zakładanie rabaty żwirowej  Zakładanie rabaty żwirowej
Jakie rośliny sprawdzą się na rabacie żwirowej

Na rabatę żwirową polecane są wszelkie rośliny zadarniające lubiące ekspozycję słoneczną oraz nie wymagające dużego nawodnienia. Będą to zatem wszelkie byliny lubiące gleby piaszczyste i suche, np. rozchodniki (okazały, ostry, ościsty), smagliczka skalna, goździk skalny, róże skalne, krwawnik pospolity, kocimiętka, macierzanka, przetacznik rozesłany, tymianek, szałwia, zaciąg nadmorski, floks szydlasty, rdest, lawenda, gęsiówka trawiasta czy juka grodowa.
Jeśli na miejsce rabaty żwirowej przeznaczymy teren bardziej zacieniony, możemy wziąć pod uwagę takie odmiany jak: barwinek (wiele odmian ciekawych różniących się od siebie kolorem kwiatów i ubarwieniem liści), bodziszki (o różnobarwnych liściach i kwiatach), miodunka, żurawki, przylaszczka pospolita, fiołki, hedera, epidemium, serduszka, konwalia czy skalnica cienista.

Na rabatach żwirowych nie może zabraknąć również efektownie prezentujących się traw (mozgi, miskanty, rozplenica, kostrzewa, trzcinnik, trawa pampasowa, bambus), a także ozdobnych krzewów iglastych i liściastych, szczególnie o karłowatym pokroju (jak jodła balsamiczna, sosna górska, sosny, jałowiec łuskowaty, cedr himalajski, cyprys groszkowy, irga, bukszpany, berberysy, tawuły i wiele wiele innych).

Żwir jest wdzięcznym materiałem wykończeniowym, wypierającym coraz częściej inne formy ściółkowania, np. korę. Dlatego nawet starą, gotową już rabatę możemy wykończyć tym efektownym materiałem, bez straty dla rosnących tam roślin. Trzeba pamiętać jedynie, że żwir szybko ulega zanieczyszczeniu. Dlatego wszędzie tam, gdzie mamy duże zadrzewienie, opadające liście, owoce np. jarzębiny czy igły i gałązki np. modrzewiowe, rabaty żwirowe się nie sprawdzą i będą wymagały co sezonowej regeneracji.

Dominika

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *