M jak Mrówka

Woskowanie mebli

Woskowanie mebli

Woskowanie mebli to jeden z najbardziej naturalnych sposobów ich konserwacji i zapewniania im ładnego, szlachetnego wyglądu. Ta dość stara i kojarząca się bardziej z warsztatem renowacji metoda coraz częściej w wraca do łask chociażby ze względu na dostępność oraz popularność mebli egzotycznych.

O możliwości konserwacji mebli woskiem dowiedziałam się, kiedy kupowałam stół jadalniany do salonu. Bardzo podobał mi się jego nietypowy kolor oraz egzotyczne, wyjątkowo wyeksponowane usłojenie – był bowiem wykonany z drewna palisandru indyjskiego. Sprzedawca poinformował mnie, że nie jest on, jak większość stołów drewnianych, pokryty lakierem, ale właśnie woskiem. To z kolei wymaga ode mnie szczególnej troski. Na blacie woskowanym widać bowiem wyjątkowo ślady codziennego użytku (np. krople wody). Aby zachował estetyczny wygląd, wymaga zatem regularnego przecierania i częstego woskowania. Taki typ konserwacji sprawia jednak, że drewno wygląda bardzo naturalnie i świeżo, dlatego ostatecznie podjęłam ryzyko.

Woskowanie mebli Woskowanie mebli
Dobór wosku do mebla

Konserwacja takiego mebla na pewno wymaga więcej zaangażowania i czasu, ale odwdzięcza się niepowtarzalnym wyglądem oraz cudownym żywicznym zapachem, który unosi się pomieszczeniu po woskowaniu. Woski do konserwacji mebli są w formie pasty, w większości produkowane na bazie naturalnych składników: wosku pszczelego, tłuszczy i żywic roślinnych. W zależności od potrzeb możemy dobrać wosk do określonego typu mebla (woski do drewna surowego, woski do drewna egzotycznego, do antyków, woski silnie koloryzujące, woski do efektu rustykalnego etc.).

Na wyposażeniu swojego mieszkania mam również stare pianino i mocno nadgryziony zębem czasu stolik po dziadku, dlatego zakupiłam też wosk polecany właśnie do mebli antycznych. I o ile przy woskowaniu stołu jadalnego używam wosku bezbarwnego, tak do woskowania wspomnianych „staroci” używam ciemnobrązowego, który jednocześnie doskonale maskuje wszelkie przebarwienia, otarcia i uszkodzenia, wyrównując barwę, ale nie przykrywając słoi i faktury drewna.

Woskowanie mebli Woskowanie mebli Woskowanie mebli

Jak przygotować mebel do woskowania

Przed woskowaniem mebel musi być czysty i nie chodzi tu tylko o codzienny kurz. Szczególnie blat stołu powinien być umyty lekkim detergentem – szarym mydłem lub delikatnym płynem do naczyń. Na woskowanym meblu nie może jednak pozostawać dłużej woda, dlatego najlepiej przetrzeć go zmywakiem z płynem, potem lekko zwilżoną chłonną ściereczką i na koniec ręcznikiem papierowym. Nie obawiajmy się białych nalotów, które wystąpią w trakcie mycia (efekt kontaktu z wodą), warstwa natłuszczającego wosku zniweluje ten przejściowy stan. Do nakładania wosku najlepiej przygotować sobie bawełnianą lub flanelową ściereczkę oraz grubszą (kosmatą) np. filcową do polerowania.

Woskowanie mebli Woskowanie mebli Woskowanie mebli

Woskowanie mebli

Powierzchnia, którą będziemy woskować musi być więc czysta i sucha. Wosk nakładamy cienką warstwą okrężnymi ruchami. Bardzo ważne, aby nie nakładać grubej warstwy. Jeśli mamy miejsca, które szczególnie są szorstkie, przebarwione, uległy zniszczeniu, lepiej pamiętać o nich przy kolejnym woskowaniu niż nałożyć teraz grubą „pecynę”. Drewno nie wchłonie jej, nie podda się przez to polerowaniu i zostanie matowy, ciemniejszy fragment.

Starajmy się równomiernie rozprowadzać pastę. Po zawoskowaniu powierzchni pozostawiamy ją na jakieś 15 minut do 1/2 godziny do zupełnego wyschnięcia. Następnie lekkimi, okrężnymi, szybkimi ruchami polerujemy mebel do uzyskania jednolicie błyszczącej powierzchni. Wymaga to nieco wysiłku, ale lśniąca, dekoracyjna powierzchnia będzie dla nas nagrodą.

Dominika

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *