Wiosenne grzebanie w ziemi

Z glebą mamy zazwyczaj do czynienia podczas sadzenia roślin, zakładania trawnika, spulchniania podłoża i walki z chwastami. Wiosenne grzebanie w ziemi warto zacząć od usuwania roślin niepożądanych najłatwiejszą metodą mechanicznej eliminacji.

Narzędzia ogrodnicze

Wiosną chwasty plenią się bujnie, więc walka z nimi jest wówczas ułatwiona i najbardziej skuteczna. Zazwyczaj rosną szybciej niż nasze ogrodowe rośliny ozdobne, więc są lepiej widoczne. Im szybciej się ich pozbędziemy, tym lepiej – młode rośliny łatwiej usunąć, nie zdążą zaszkodzić naszym uprawom i się nie rozsieją. Warto pamiętać, że chwasty, nawet te pozornie nieszkodliwe, zabierają roślinom ozdobnym składniki pokarmowe i wodę oraz blokują dostęp światła. I zawsze są lepiej przystosowane do trudnych warunków i silniejsze niż nasi ogrodowi ulubieńcy.

Grabki-ogrodnicze lopatka-ogrodnicza Motyczka-uniwersalna PazurkiogrodniczeSOLIDart6950

Kto nie chce używać chemii, nie ma innego wyjścia, jak tylko kucnąć lub uklęknąć i ręcznie wydłubywać niepożądane rośliny na rabatach. Jeśli nie ma ich wiele, praca nie będzie ciężka. Korzenie chwastów podcinamy motyczką, a roślinę z ziemi wyciągamy pazurkami lub małymi grabkami – delikatnie, by nie uszkodzić roślin ozdobnych i nie za głęboko. Niekiedy, gdy rośliny rosną w dużym zagęszczeniu, należy się posłużyć wycinakiem (wydłubywaczem) o wąskim ostrzu lub po prostu rękoma. Najlepiej i najłatwiej wyciąga się chwasty z wilgotnej gleby. Jeśli ziemia jest zbyt sucha, korzenie łatwo urwać. Resztki pozostawione w ziemi z pewnością odrodzą się jako nowa roślina. Pocieszająca wiadomość jest taka, że każde kolejne usuwanie nowych przyrostów osłabi ją, choć nie zlikwiduje na zawsze.  

Narzędzia ogrodnicze

Do walki z chwastami, ale także do innych prac na rabatach i grządkach warzywnych potrzebny będzie zestaw narzędzi, składający się z motyczki, pazurków, grabek i łopatki. Z doświadczenia wiem, że nawet tak prostsze narzędzia nie zawsze są wystarczająco solidne, szczególnie te sprzedawane w zestawach. Widziałem łopatki i pazurki wyginające się podczas pracy w zbitej ziemi. Narzędzia powinny dobrze leżeć w dłoniach, mieć wygodną rękojeść, ostre części tnące i przede wszystkim sztywną konstrukcję. Niby nic szczególnego, ale nie łatwo znaleźć taki zestaw. Bardzo dobre wrażenie sprawia zestaw narzędzi firmy Verdenia nazwany nie bez przyczyny Solid. Spawane metalowe elementy i zapewniająca pewny chwyt wygodne, ergonomiczne rączki zapewniają komfortową pracę.

Marek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Nie wiesz jak wykonać, jak wybrać? Planujesz remont? Przydatne porady znajdziesz na blogu M jak Mrówka
© 2015 Grupa PSB Handel S.A.

SERWIS M JAK MRÓWKA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES, KTÓRE UŁATWIAJĄ CI PRZEGLĄDANIE ZASOBÓW SERWISU. KORZYSTAJĄC Z serwisu M jak Mrówka WYRAŻASZ AUTOMATYCZNIE ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW COOKIES.