M jak Mrówka

Ważne cięcie roślin, czyli wiosna z sekatorem

fot. MZ

Pod koniec wiosny jest sporo cięcia. Tnie się krzewy liściaste po kwitnieniu, strzyże żywopłoty, formuje iglaki. Można też ograniczać wzrost sosen poprzez wyłamywanie młodych przyrostów, usuwać przekwitnięte kwiaty różaneczników. A więc sekatory w dłoń.

Tawuły, lilaki, migdałki już przekwitły, pora więc usunąć smętne resztki wiszące na pędach. Dzięki temu jeszcze w tym sezonie wykształcą pędy kwiatostanowe, które przyszłej wiosny obficie pokryją się kwiatami. Przekwitnięte kwiatostany tawuł i lilaków usuwam w całości, wycinając je tuż nad pierwszym rozgałęzieniem z liśćmi. Jest z tym sporo pracy, ale się opłaca. Pędy migdałka skracam tuż pod najniższym kwiatem.

fot. MZ

Cięcia żywopłotów, zarówno liściastych z ałyczy, ligustra, bukszpanu czy głogu, jak i iglastych (żywotnik, cis) nie ma co odkładać. Im szybciej przytniemy rośliny, a później częściej będziemy to robili, tym utworzony z nich żywopłot będzie gęstszy. Nie rozumiem żalu niektórych ogrodników nad młodymi przyrostami, które niedawno podrosły, a już ktoś każe im je ścinać. Cóż, taka jest idea żywopłotu. Zamiast zbioru pojedynczych krzewów chcemy mieć zieloną i gęstą ścianę tworzącą jeden organizm nieprzenikniony dla wzroku ciekawskich. Bez cięcia stymulującego rośliny do rozkrzewiania nie ma co na to liczyć. Poza tym rzadki żywopłot z wybiegniętymi pędami wygląda smętnie. Cięcie zaczynamy od góry, skracając pędy (sekatorem elektrycznym lub nożycami ręcznymi) o połowę. Im niżej schodzimy, tym miej przycinamy, by dół był szerszy niż góra. W żywopłocie w kształcie trapezu pędy górne i dolne są jednakowo oświetlone i dobrze wykształcone.

Różaneczników się nie tnie, tylko palcami usuwa przekwitnięte kwiaty, wyłamując je u nasady pędu. Najlepiej zrobić to, zanim kwiaty opadną na ziemię i staną się pożywką dla grzybów. Czynność ta nazwana często czyszczeniem, pobudza krzewy do zagęszczania się. Podobnie możemy postąpić z młodymi przyrostami sosen, z tym że w tym przypadku wyłamujemy je w połowie długości, a nie u nasady.

Marek

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

mjakmrowka