M jak Mrówka

Uroki prostego budownictwa – norweskie wsie

Dom z drewnianą oblicówką - sposoby na kolorowy dom

Dom o prostych geometrycznych formach, pozbawiony zbędnych detali architektonicznych to ponadczasowa klasyka. Stosują się do niej Norwedzy. Bierzmy przykład z bogatej północy Europy.

Wielobarwne elewacje, wielospadowe dachy, wieżyczki i kolumny, a do tego betonowe ogrodzenie – tak często wyglądają domy na polskich wsiach. Mam wrażenie, że Polacy wybrali bardzo złą drogę ku oryginalności. Oczywiście coraz częściej możemy pochwalić się też pięknym, nowym budownictwem, opartym na dobrych wzorcach. Wówczas proste bryły domów przekrytych dwupołaciowym dachem wyróżniają oryginalne elewacje, w których zestawia się ze sobą szkło, kamień czy drewno. To, co łączy je ze starymi, norweskimi domami to podobna estetyka. Zachwycają prostotą, a jednocześnie nie są banalne. I u nas wciąż niemało jest domów, które można by uratować. Jeśli mamy możliwość odrestaurowania starej, drewnianej chaty, koniecznie to zróbmy. Koszt jej renowacji na pewno nie jest mały, jednak efekt powinien wynagrodzić nasze starania. Odkryjmy urok, który tkwi w tego rodzaju budownictwie.

Uroki prostego budownictwa - norweskie wsie  Uroki prostego budownictwa - norweskie wsie

Harmonia

Na norweskich wsiach niezwykle rzadko widziałam ogrodzony teren – a jeśli już, to niskim, drewnianym płotem. Zazwyczaj naturalną granicę posesji wyznacza niska zieleń. Najwyższe żywopłoty mają do metra wysokości. Wszystkie elementy posesji są na widoku i połączone ze sobą w spójną całość – tak jak architektura. Choć domy różnią się kolorem elewacji, liczbą przeszkleń, niektóre mają ganek, inne taras, to wszystkie łączy jednolita, prosta linia i ten sam materiał użyty do ich wybudowania. To składa się na niezwykle pozytywny odbiór całej miejscowości.

Proste wybory

Drewniana fasada sprawia, że dom w naturalny sposób stapia się z otaczającą go zielenią. Drewno wizualnie ociepla. Norwedzy wybierają pokrycia dachowe w kolorze grafitu, szarości i czerni. Te uniwersalne kolory dobrze komponują się z elewacją pomalowaną na niemalże każdy kolor.

Norwegia to kraj domów z dwuspadowym dachem. Niedziwne. Są modne z uwagi na swoją energooszczędność, funkcjonalność i minimalizm, jaki je charakteryzuje. Kojarzą nam się z przytulnością i ciepłem, bo nawiązują do archetypu domu. Tworzą je budynki w kształcie zbliżonym do prostokąta. Ponadczasowość to ogromny atut tego rodzaju budownictwa.

Uroki prostego budownictwa - norweskie wsie  Uroki prostego budownictwa - norweskie wsie

Jasny podział

Geometryczne kształty domów w przejrzysty sposób wydzielają jego części użytkowe: dzienną, nocną i gospodarczą. W przypadku domów parterowych podział domowych stref przebiega według stron świata, w domach z poddaszem użytkowym linia graniczna biegnie horyzontalnie – główne życie toczy się na dole, a wyciszona strefa nocna zajmuje drugą kondygnację. To bardzo stabilizuje rytm dnia i sprawia, że codziennie obowiązki stają się łatwiejsze.

Poddasze

Wspaniałą przestrzeń daje nam poddasze. Ten duży i wygodny obszar pod skosami może pełnić wiele funkcji. Za sprawą ścian szczytowych zyskujemy dużą swobodę aranżacji pomieszczeń. Dodatkową zaletą, z której niekiedy korzystają Norwedzy, jest możliwość zastosowania pionowych okien w ścianach szczytowych, co wygląda wyjątkowo efektownie.

Magda

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *