M jak Mrówka

Umywalki nablatowe – dobry wybór

Umywalki nablatowe – dobry wybór

Umywalki nablatowe należą do chętnie wybieranych – to nie dziwi, bowiem dodają łazience elegancji. Montuje się je na blacie, dlatego należą do najbardziej wyeksponowanych sprzętów w tym pomieszczeniu. Razem z lustrem oraz oświetleniem mogą zbudować efektowną strefę łazienki.

Umywalki nablatowe – dobry wybórUmywalki nablatowe poza walorami estetycznymi maja jeszcze jeden atut – ich forma sprawia, że zyskujemy wokół nich dużą przestrzeń odstawczą. Niezależnie od wielkości łazienki docenimy również to, że można wykorzystać miejsce pod umywalką, ustawiając pod nią na przykład szafkę.

Umywalki nablatowe – bogactwo wzorów

Atutem umywalek nablatowych jest bogate wzornictwo. Klasyka to modele nawiązujące do kształtu misy, muszli lub łzy. Z kolei nowoczesne formy najczęściej inspirowane są kształtami kubicznymi brył. Wśród umywalek nablatowych są także takie, których forma została zbudowana na kształcie kwadratu, prostokąta oraz elipsy. Jednak niekiedy daleko odbiegają od tradycyjnych elementów wyposażenia łazienki, łącząc w sobie kilka figur geometrycznych.

Najbardziej dostępne są nablatowe umywalki ceramiczne, akrylowe lub konglomeratowe. Można jednak spotkać modele z materiałów nietypowych dla tego sprzętu. Dużym powodzeniem cieszą się umywalki ze szkła, drewna, metalu oraz kamienia. Należą również do dość drogich. Umywalki nablatowe kamienne wykonuje się najczęściej z piaskowca, marmuru, onyksu oraz dolomitu, które należą do kamieni stosunkowo miękkich. Takie umywalki mają dużą odporność na stłuczenia oraz zarysowania. Jednak trzeba je systematycznie czyścić, bo szybko spływa po ściankach umywalki i nie tworzą się na nich osady. Wykonane ze szkła przezroczystego, mlecznego i barwionego są bardzo dekoracyjne. Na umywalki drewniane wykorzystuje się przeważnie egzotyczne gatunki takie jak wenge, teak, merbau czy iroko. Odpowiednio zaimpregowane mogą być używane przez lata.  

Umywalki nablatowe – praktyczne rozwiązania

Dzięki umywalkom nablatowym, płaszczyznę, na której jest ona zamontowana, można wykorzystać podwójnie. Służy jako miejsce na umywalkę, a także do przechowywanie rzeczy. Montując umywalkę, zwróćmy uwagę na odległość między nią a ścianą. Powierzchnia blatu powinna być w tym miejscu na tyle duża, by z łatwością utrzymać czystość tego odcinka. Ważne jest także, by bateria nie została zamontowana za wysoko, ponieważ wówczas woda może się zanadto rozpryskiwać. Z kolei zainstalowanie baterii zbyt nisko sprawi, że będziemy mieć problem na przykład z umyciem rąk. Korzystanie z umywalki nablatowej ma też tę zaletę, że można się wygodnie oprzeć o blat. Jeśli jesteśmy posiadaczmi dużego salonu kąpielowego lub master bathroom, warto zdecydować się na montaż dwóch umywalek. Wówczas możemy bez przeszkód korzystać z umywalki oraz lustra we dwoje. Warto wybrać model o prostym kształcie – zduplikowany stworzy czystą rytmiczną formę.

Blaty pod umywalkę

Umywalka ustawiona na blacie wymaga odpowiedniej oprawy. Wyeksponowana jest bowiem nie tylko ona, ale także jej otoczenie. Umywalka może być kolorystycznie zintegrowana z blatem – wówczas razem z nim tworzy jedną bryłę. Dobry efekt daje także skontrastowanie tych dwóch elementów – wtedy podkreślone zostają zarówno kształt, jak i barwa blatu umywalki. Duże znaczenie ma materiał, z jakiego wykonano blat, na którym ja ustawiono – przed wszystkim powinien być odporny na wilgoć oraz uderzenia mechaniczne. Jego rodzaj należy dopasować również do ciężaru umywalki. Modele wykonane z kamienia ze względu na znaczny ciężar wymagają podstawy, czyli blatu odpowiednio wzmocnionego. Na blaty wykorzystuje się najczęściej przeciwwilgociowe płyty drewnopochodne, a także klejone drewno. Krawędzie blatu powinny być dobrze zabezpieczone klejem wodoodpornym, a następnie listwą. Bardzo praktyczne są blaty wykonane z kamienia, a także obudowane płytkami ceramicznymi. Chętnie montuje się także umywalki nablatowe na szafkach. Zyskaną w ten sposób powierzchnię można wykorzystać do przechowywania środków czystości lub ręczników. 

Ania W.

 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *