M jak Mrówka

Stylowe doniczki ogrodowe

Stylowe doniczki ogrodowe

Doniczki na rośliny kuszą dziś kolorami i kształtami. Możemy wybrać choćby donice ceramiczne, metalowe lub wykonane z tworzywa sztucznego. Jakie są ich właściwości i które będą najodpowiedniejsze dla naszych roślin?

Stylowe doniczki ogrodowePojemniki, w których sadzimy rośliny powinny być dostosowane do ich potrzeb, sposobu rozrastania się oraz usytuowania na tarasie lub w ogrodzie. Na przykład sadzonki preferujące bardzo nasłonecznioną lokalizację, dobrze będą się czuły w donicach ceramicznych. Rośliny o głębokim systemie korzeniowym potrzebują obszernego pojemnika, a odmiany wiszące powinny być zawieszane lub sadzone w wysokich donicach. Dlatego przed wyborem pojemników należy poznać wymagania naszych roślin.

Doniczki metalowe

Doniczki metalowe doskonale wkomponowują się w nowoczesne aranżacje balkonów i tarasów. To modne rozwiązanie, chętnie wykorzystywane również w ogrodach. Do stylu minimalistycznego najbardziej będą pasowały doniczki wykonane z surowej blachy, o srebrno-szarym odcieniu. Ale spotkamy też pojemniki malowane na dowolny kolor, co sprawia, że dobierzemy je do odcienia kwiatów i roślin doniczkowych. Najczęściej spotkamy modele w kształcę wiaderek o różnych średnicach. Niektóre wyposażone są w uchwyt do zawieszenia na poręczy balustrady.

Metalowe doniczki będą wytrzymałe na zmienne warunki atmosferyczne, jeśli zostaną wykonane z ocynkowanej stali. Nie ulegną korozji pod wpływem wilgoci. To doskonałe rozwiązanie, jeśli chodzi zarówno o modele stojące, jak i wiszące. Pamiętajmy jednak, że pełna donica wykonana ze stali może być jedynie traktowana jako osłonka. Dlatego też sadzonki roślin ozdobnych musza znajdować się w dodatkowej donicy, np. wykonanej z tworzywa sztucznego, którą dopiero umieścimy w metalowej. W przeciwnym razie stalowy pojemnik musi mieć w denku wykonane otwory, umożliwiające odpływ nadmiaru wody.

Doniczki z tworzywa sztucznego    

Plastik daje dużo możliwości, jeśli chodzi o produkcję pojemników ogrodowych. Można z niego wytworzyć wiele ciekawych kształtów oraz uzyskać dowolny odcień kolorystyczny. Intensywność barw bywa zaskakująca. Dodatkowo plastik to tworzywo ponadczasowe. Największa zaleta tych donic jest ich niewielki ciężar. Dlatego wygodnie jest sadzić w donicach z tworzywa sztucznego duże okazy, które bez trudu można będzie przesuwać. Dodatkowo doniczki z plastiku są tanie. Minusem jest to, ze szybko nagrzewają się, przez co woda z ziemi w przyspieszonym tempie wyparowuje. Brak jest też możliwości przenikania wilgoci oraz powietrza. Dlatego ten rodzaj donic powinien mieć na spodzie kilka otworów. Łatwo taż wnikają w nie zabrudzenia.

Doniczki ceramiczne

Nieprzemijający urok to tylko jedna z zalet doniczek produkowanych z wypalanej gliny. Najważniejszym atutem jest to, ze pochłaniają z ziemi nadmiar wody i oddają wilgoć, gdy podłoże rośliny zbytnio wyschnie. Ta naturalna regulacja sprawia, że kwiaty i sadzonki ozdobne doskonale czują się w donicach ceramicznych. Dodatkowo doniczki gliniane pozwalają na oddychanie rośliny, przez dostarczenie korzeniom tlenu. Minusem jest ich kruchość. Łatwo wyszczerbić gliniany pojemnik. Takie donice są też stosunkowo ciężkie i niestety dość drogie. Z czasem zaczynają się łuszczyć.  

AHA

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

1 komentarzSkomentuj

  • Ja metalowe doniczki mam w ogrodzie i przyznam szczerze, że efekt jest świetny. Pięknie komponują się z otoczeniem i potrafią nadać charakteru miejscu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *