M jak Mrówka

Siewnik, czyli inwestycja na lata

fot. fotolia.com

Gdyby siewnik służył tylko do rozsiewania nasion, byłby mało uniwersalnym urządzeniem, bo trawy na dużej powierzchni nie siejemy przecież zbyt często.

Siewnik w ogrodzie przydaje się przede wszystkim do rozrzucania nawozów sypkich na trawniku i czasami zimą do rozrzucania piasku na chodnikach i podjazdach. Producenci proponują dwa podstawowe modele – siewnik ręczny, na korbkę lub dwukołowy wózek z dużym zasobnikiem i długim uchwytem. Siewnik ręczny jest łatwy w obsłudze, ale ma mały pojemnik (do 2,5 kg), więc nadaje się raczej na nieduże trawniki do 500 m². I nie należy też do zbyt precyzyjnych. Siewnik kołowy ma zbiornik o pojemności do 20 kg i znacznie dokładniej dozuje ilość wysypywanego ziarna lub nawozu. Jest też droższy. Ale jak dalej udowodnię, warto dopłacić, by mieć solidne urządzenie.

fot. fotolia.com

Przestrzegam przed kupowaniem tanich siewników z płynną regulacją wielkości otworu wysypowego. W takich urządzeniach nie mamy możliwości kontrolowania ilości wysypywanych nawozów, co może się skończyć zniszczeniem trawnika i roślin wokół oraz zasoleniem gleby. Jedynym dobrym rozwiązaniem jest regulacja skokowa z solidną blokadą, uniemożliwiającą samoczynne przeskakiwanie zapadki. Warto też przyjrzeć się zębatce przekładniowej w modelu ręcznym. Plastikowe, słabo dopasowane kółka będą przeskakiwać.

Mam problem z siewnikiem, bo już dwukrotnie inwestowałem w urządzenia ręczne i kołowe, i za każdym razem była to totalna porażka – każdy z nich trudno było ustawić, więc sypały nawozem jak im się podobało. Pewnie dlatego, że nie zdecydowałem się na droższe, solidnie wykonane modele, tylko kupowałem produkty z niższej półki. Po moich doświadczeniach mogą stwierdzić, że tanie siewniki po prostu są niedopracowane. Sam pomysł, by ogrodnikom-amatorom ułatwić rozrzucanie nasion lub nawozów jest bardzo dobry. Popieram. I czekam na coś naprawdę zrobionego z głową. Na czym, jak na czym, ale na siewniku nie radzę oszczędzać.

Marek

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

mjakmrowka

  • Rafał

    No i z twojej wypowiedzi nic nie wynika. Tyle to sam wywnioskowałem. Trzeba było podać jakie to urządzenia są dobre i ile to już dobra cena za dobre siewniki.