M jak Mrówka

Ściana i posadzka jak kamień

Ściana i posadzka jak kamień

Kamień ze względu na swój prestiżowy charakter i niepowtarzalne wzornictwo należy do materiałów bardzo inspirujących producentów materiałów ściennych i posadzkowych. Stosuje się je zarówno we wnętrzach nawiązujących do klasycznych aranżacji, jak i tych nowoczesnych

Na płytkach ceramicznych z coraz większą precyzją odtwarza się najbardziej dekoracyjne i efektowne rodzaje kamienia, takie jak trawertyn, granit, marmur, łupek. Dzięki nowoczesnej technologii druku cyfrowego grafika płytek odwzorowuje bogatą strukturę oraz kolorystykę kamienia, a każda z nich jest inna od poprzedniej – niczym cięte z jednego bloku skały. Można je tak ułożyć na ścianach i podłodze, że nie będą się powtarzały. Płytki ceramiczne naśladujące kamień występują w całej gamie rozmiarów, poczynając od niewielkich mozaik o wymiarach 2,5 x 2,5 cm aż po duże elementy, np. 60 x 60, 29,7 x 59,8 lub 59,7 x 59,7 cm.

Ściana i posadzka jak kamień Ściana i posadzka jak kamień

Coraz częściej sięga się również po elementy wykonane z betonu oraz gipsu odtwarzające kamień łupany – łupek, wapień lub piaskowiec, wypłukane przez wodę granitowe otoczaki, a także cegłę. Mogą one występować w formie prostopadłościennych płytek lub elementów wyglądających jak kamień łupany. Stosuje się je do wykańczania jednej ze ścian w salonie, holu, jadalni oraz jako obudowę kominka. Warto sięgnąć po systemy, w których są dostępne płytki narożne, bo nie trzeba będzie ich specjalnie docinać.

Doskonale naśladują kamień panele z żywicy poliestrowej wzmacnianej włóknem szklanym i pokrytej warstwą zawierającą proszek z naturalnego kamienia. Ponieważ są elastyczne, można je wyginać w łuk – sprawdzą się więc na nietypowych ścianach czy wyobleniach.

Płytki wykonane z żywicy lub betonu można też stosować w łazience, ponieważ są wodoodporne. Płytki kamieniopodobne z gipsu oraz żywicy są również lżejsze od oryginałów, co ułatwia ich układanie. Mogą mieć wymiary 55 x 15 x 2,5, 37 x 12 x 2, 50 x 20 x 3 cm. Elementy z gipsu, betonu i żywicy naśladujące kamień w odróżnieniu od oryginału pozwalają na szybki, czysty i samodzielny montaż. Płytki należy układać na czystym, suchym, mocnym i zwartym podłożu. Przed układaniem elementów powinno być ono właściwie zagruntowane na dobę przed przystąpieniem do układania. Należy pamiętać o zastosowaniu odpowiednio dobranych zapraw klejowych, impregnatów, fug itp. Zazwyczaj proponują je producenci płytek. Klejem należy pokryć co najmniej 80% powierzchni płytki. Układanie rozpoczynamy od dołu ściany. Elementy mogą być bardzo duże, dlatego też układa się je bardzo szybko. Płytki można układać bez fugowania. Jeśli jednak zdecydujemy się na fugę, najlepiej fugować odrębne fragmenty, by zachować jednolity kolor spoiny. W miejscach narażonych na zabrudzenia – w kuchni, na kominku itp. – okładzinę warto zaimpregnować.

Ania W.

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *