M jak Mrówka

Remont z fachowcami

Remont z fachowcami

Kto ma teraz czas samemu prowadzić remont, własnymi rękami skuwać tynki, mieszać zaprawy, chlapać pędzlem lub wbijać gwoździe? Czy nie lepiej zaufać fachowcom?

Remontując samodzielnie, tracimy czas, który moglibyśmy poświęcić na pracę, wypoczynek, rodzinę. A jeśli nie jesteśmy fachowcami, narażamy się na własny profesjonalizm. Wiele możemy zrobić i sporo zaoszczędzić, ale kosztem niedoróbek, które będą straszyć aż do kolejnego remontu. Po co marnować materiał i wydawać dwukrotnie na to samo, skoro można zatrudnić fachowców.

Remont z fachowcami

Jak znaleźć wykonawców

Najlepszym sposobem jest skorzystanie z czyjejś rekomendacji. Popytajmy osoby, które niedawno przeprowadzały remont, czy są zadowolone z pracy zatrudnionych fachowców. Możemy też sami ocenić sposób realizacji zlecenia. Jeżeli nie możemy skorzystać z rekomendacji znajomych, pozostaje nam szukanie firmy przez ogłoszenia lub internet. W takiej sytuacji musimy być bardziej czujni. Ale od czego są fora internetowe. Wpisując w wyszukiwarkę nazwę firmy, szybko dotrzemy do opinii. Pamiętajmy jednak, że jesteśmy narodem, który częściej krytykuje, niż chwali. Zadowoleni klienci sporadycznie dzielą się swoimi spostrzeżeniami, zawiedzeni są zaś najaktywniejsi. Lepiej unikać wykonawców, którzy zajmują się wszystkim: od parkiety, wstawiania okien, naprawy dachów, po położenie glazury. Trzeba też uważać na firmy, które tylko na podstawie informacji zebranych w czasie rozmowy telefonicznej ustalą cenę robocizny. Rzetelna firma zanim przedstawimy kosztorys, sprawdzi miejsce remontu i określi, jaki rodzaj materiałów będzie najodpowiedniejszy.

Dodatkowym kryterium wyboru ekipy może być sprawdzenie, czy pracownicy ukończyli szkolenia. Takie kursy organizuje wielu producentów materiałów budowlanych. Firmy remontowe zrzeszone są też w stowarzyszeniach branżowych, np. parkieciarzy, dekarzy, tynkarzy czy glazurników i również te organizacje podnoszą wiedzę i umiejętności pracowników oraz mogą polecić fachowców.

Podpisz umowę

Dobrze podpisana umowa z wykonawca to połowa sukcesu, ale praktyka pokazuje, ze bardziej jesteśmy skłonni zawierać umowy ustne. Jeśli jednak taki dokument mamy zdobyć, z pomocą jak zwykle przychodzi internet, gdzie bez trudu znajdziemy wzory podobnych dokumentów. W umowie powinien być wyszczególniony zakres wszystkich zlecanych prac oraz podany koszt każdej usługi. Co ważne, nie wolno zapomnieć o wpisaniu terminu rozpoczęcia i zakończenia wykonania robót remontowych. W dokumencie warto też zastrzec konsekwencje i stopień odpowiedzialności firmy np. za przekroczenie takiego terminu czy zniszczenie materiałów.   

Kiedy zapłacić?

O ile to możliwe, nie wyrywajmy się do płacenia zaliczek. Gdy będzie niezbędne, koniecznie zażądajmy pokwitowania, na którym będzie wyszczególniona suma zaliczki, data wypłaty i cel, na który ma być przeznaczona, np. zakup materiału w imieniu inwestora lub wynajęcie sprzętu niezbędnego do pracy.

Edyta

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *