M jak Mrówka

Przesadzamy rośliny doniczkowe

Przesadzamy rośliny doniczkowe

Przedwiośnie to dobra pora na przesadzenie roślin doniczkowych. W tym czasie znoszą one najlepiej stres związany z przeprowadzką. Większość roślin wchodzi też w fazę wzrostu. Szykujmy więc ładne donice i nową ziemię, by na wiosnę cieszyć się otoczeniem zieleni.

Rośliny doniczkowe przesadzajmy wtedy, gdy ich wzrost został zahamowany lub w doniczce brakuje miejsca na rozrost korzeni. Jeśli przeniesiemy je prawidłowo do nowego pojemnika, odwdzięczą nam się wkrótce bujnymi kwiatami i zdrowymi liśćmi.

Przesadzamy rośliny doniczkoweŁatwa instrukcja przesadzania roślin

Przed przesadzeniem dobrze podlejmy roślinę. Poczekajmy około 20 minut, aż nadmiar wody, który pojawił się na podstawce, zostanie ponownie wchłonięty przez korzenie. Przygotujmy czystą i suchą doniczkę o numer większą od tej, w której roślina rosła dotychczas. Na dno donicy wsypmy warstwę drenażu – keramzytu, grubego żwiru lub potłuczonych ceramicznych talerzy. Na przygotowanej warstwie ułóżmy świeżą, żyzną ziemię. Opukajmy delikatnie doniczkę o brzeg stołu i ostrożnie wyjmijmy roślinę z pojemnika. Delikatnie rozluźnijmy splątane korzenie, usuńmy z nich stary drenaż oraz wyjałowione podłoże. Uszkodzone lub obumarłe korzenie odetnijmy ostrym nożem. Roślinę umieśćmy pośrodku nowej doniczki, następnie dosypmy nowej ziemi, przykrywając dokładnie wszystkie widoczne korzenie. Ubijmy rękami podłoże wokół rośliny i uzupełnijmy doniczkę do pełna glebą. Po przesadzeniu kwiatka, podlejmy go minimalną ilością i ustawmy w mało nasłonecznionym miejscu. Dzięki temu zmusimy korzenie do poszukiwania wody w świeżym podłożu i roślina szybciej się ukorzeni.

Zawsze są wyjątki od reguły

Choć marzec to najlepszy czas na zadbanie o rośliny doniczkowe, to jednak nie można przesadzać kwiatów, które w tym okresie kwitną. Szczególnie musimy obchodzić się też z kaktusami, sukulentami oraz storczykami. Kaktusy i inne sukulenty potrzebują ziemi z dodatkiem żwiru i piasku. Podlewamy je dopiero po 2-3 tygodniach po przesadzeniu.
Większość roślin doniczkowych w pełni zadowoli uniwersalna ziemia do kwiatów i roślin doniczkowych. Zdarzają się jednak bardziej wymagające okazy. Zanim zabierzemy się do pracy, sprawdźmy więc, jakie podłoże będzie najlepsze dla naszego gatunku rośliny. Zwróćmy uwagę na strukturę, skład, kwasowość i zawartość składników nawozowych w podłożu. Pamiętajmy, że ziemia z ogrodu jest pełna niepożądanych intruzów, dlatego do przesadzania kwiatów używajmy wyłącznie gotowej gleby.
Młode rośliny (do drugiego roku życia) przesadzajmy co roku, starsze co dwa-trzy lata. U dużych i starych roślin wymieńmy jedynie wierzchnią warstwę ziemi.
Przesadzajmy wyłącznie zdrowe rośliny. Jeśli nasz kwiat jest osłabiony przez choroby czy szkodniki w pierwszej kolejności musimy go wyleczyć.

Magda W. 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *