M jak Mrówka

Problem kreta po raz kolejny

Problem kreta po raz kolejny

Miałem już nie wracać do tematu kreta w ogrodzie, bo prawie wszystko zostało napisane i powiedziane, ale po przerwie uciążliwy ssak znowu się pojawił, a w raz z nim pojawiły się nowe pomysły. A może zamiast wypłaszać lub unieszkodliwiać kreta lepiej zapobiec jego niszczycielskim zapędom? Czy to w ogóle możliwe?

Problem kreta po raz kolejny

Jeśli się głębiej zastanowić, każdemu ogrodnikowi chodzi tylko o to, by ogród nie był niszczony przez zwierzę. Nieważne, czy kret zostanie złapany i wywieziony czy zabity – istotne jest, że ogród zostanie uratowany. Oczywiście pewna różnica istnieje, bo mimo wszystko zabijania nie warto propagować, ale skutek jest ten sam. Skoro obie metody mają ten sam skutek, istotne staje się pytanie, która jest tańsza, łatwiejsza, mniej angażująca i skuteczniejsza. Czy łatwiej na przykład zakopywać pułapki i codziennie sprawdzać, czy coś się złapało, a potem to coś wywozić daleko na pole, czy może codziennie wstawać rano i umieszczać świece dymne albo inne wynalazki w nowych kopcach. Nie widzę znaczącej różnicy dowodzącej przewagi którejkolwiek z metod – obie zajmą nam przecież sporo czasu i będą kosztowne, a efekt i tak będzie jednorazowy. Kret prędzej czy później wróci (już inny) i zanim go unieszkodliwimy, zniszczy nam murawę.

Problem kreta po raz kolejnySkuteczny sposób na kreta

Zwalczanie kreta to walka bez końca. Jest jednak metoda, która łączy skuteczność w ochronie ogrodu z długofalowym działaniem. To zapobieganie. Od pewnego czasu można kupić specjalne siatki uniemożliwiające kretowi wyjście na powierzchnię i utworzenie kopca. Rozkłada się je przed założeniem trawnika. Oczywiście do zastosowania tej zapobiegliwej metody potrzebna jest… zapobiegliwość. Siatkę trzeba bowiem rozłożyć zawczasu, podczas założeniem ogrodu i wysianiem trawy. Żałuję, że nie mam jej u siebie, ale gdy zakładałem ogród nikt o niej nie słyszał. Dziś na pewno bym ją rozłożył. Siatka wykonana jest z mocnego plastiku i ma małe oczka. Układa się ją ok. 10 cm pod przyszłą murawą i mocuje szpilkami do podłoża. Jest na tyle skuteczna, że stosuje się nią na boiskach i polach golfowych. Polecają ją też zawodowcy. Ma też tę zaletę, że stabilizuje podłoże i wzmacnia murawę. I działa bez naszego udziału, a wysokie koszty szybko się zwracają.

O innych sposobach zwalczania kreta „Jak pozbyć się kreta, czyli sztuka cierpliwości”

Marek 

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

mjakmrowka