M jak Mrówka

Płytki na płytkach – jak przyklejać

Płytki na płytkach – jak przyklejać

Jeśli mocno eksploatowana posadzka z płytek z czasem uległa zniszczeniu lub zwyczajnie opatrzyły nam się stare kafle i chcemy wprowadzić do wnętrz powiew świeżości, warto pomyśleć o ułożeniu nowych płytek ceramicznych.

Płytki na płytkach – jak przyklejać

Nowa posadzka nie musi jednak oznaczać poważnego remontu, który wiąże się z kuciem starej okładziny podłogowej i wszechobecnym kurzem oraz brudem. Nowe płytki bez problemu można ułożyć na starych.

Przygotowanie podłoża

Prace remontowe należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania starej okładziny z płytek. Sprawdźmy więc, czy wszystkie dobrze trzymają się podłoża. Jeśli mamy wątpliwości co do przyczepności przyklejonej płytki, można ją delikatnie opukać np. drewnianym trzonkiem młotka. Głuchy odgłos może świadczyć o tym, że pod płytką brakuje kleju. Jest więc ryzyko, że ten fragment okładziny nie przylega odpowiednio do podłoża. Poluzowane, popękane lub mocno uszczerbione elementy należy usunąć, dotyczy to również kruszących się spoin. Następnie wszelkie ubytki trzeba zaszpachlować, stosując w tym celu np. szybkoschnącą zaprawę naprawczo-szpachlową.

Starą okładzinę z płytek trzeba też starannie oczyścić i odtłuścić. W tym celu można je przemyć wodą z dodatkiem detergentu lub octu. Stare płytki o gładkiej powierzchni warto też zmatowić (np. papierem ściernym czy drucianą szczotką) lub poprawić przyczepność zaprawy klejącej do ich powierzchni, pokrywając je preparatem gruntującym. Dobrze, jeśli będzie on zawierał kruszywo kwarcowe, które sprawi, że gruntowana powierzchnia stanie się szorstka.

Przyklejanie nowej okładziny

Gdy preparat gruntujący wyschnie, można przystąpić do przyklejania nowej okładziny ceramicznej. Warto uprzednio rozrysować sobie ułożenie poszczególnych elementów nowej posadzki, tak aby spoiny między nowymi płytkami nie pokrywały się z fugami starej okładziny. Zmniejszy to ryzyko pękania układanych w ten sposób kafelków.

Do przyklejania nowych płytek na stare należy wybrać elastyczną zaprawę klejową o zwiększonej przyczepności. Takie zaprawy mają w swojej ofercie niemal wszyscy producenci chemii budowlanej. Odpowiednio dobraną zaprawę należy rozrobić zgodnie z zaleceniami producenta zawartymi na opakowaniu, w szczególności przestrzegając ściśle wskazówek dotyczących proporcji suchej mieszanki i wody. Jednorazowo należy przygotować ilość zaprawy wystarczającej na maksymalnie trzy godziny pracy. Wysokoplastyczną zaprawę klejącą nanosi się na płytki i wyrównuje szpachlą zębatą. Dla większej pewności i stabilności podłoża klej warto też nanieść na oczyszczone podłoże ze starych płytek. Łączna grubość warstwy zaprawy elastycznej nie powinna jednak przekraczać 3-4 mm. Układając płytki, należy stale kontrolować ich poziom. Niezbędna w tym celu okaże się poziomnica. Gdy zaprawa klejowa zwiąże, można przystąpić do spoinowania nowych płytek ceramicznych.

Beata

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *