M jak Mrówka

Piły do drewna, stali i tworzyw sztucznych

Z niektórymi materiałami trzeba ostro. Dziś na tapetę bierzemy zatem piły i nie tylko. Czas wyjaśnić, jak dobrać zestaw narzędzi do przecinania drewna, stali oraz tworzyw sztucznych.

Piły – rodzaje

Zaczynamy od pił ręcznych, bo są najtańsze, najłatwiej dostępne i najporęczniejsze. Piły te nie wymagają zasilania i łatwo się z nimi przemieszczać z miejsca na miejsce. Okażą się niezwykle przydatne, o ile do cięcia jest niewiele, ponieważ przy piłowaniu „seryjnym” korzystniej użyć elektronarzędzi.

Do drewna najlepiej nadaje się klasyczna piła płatnica lub grzbietnica. Te z nich, które mają duże zęby pozwolą na szybsze, lecz mniej dokładne cięcie. Te z drobnym uzębieniem są wskazane do prac bardziej precyzyjnych.

Jeśli zamierzamy ciąć deski, listwy lub inne elementy, warto zaopatrzyć się w imadło lub komplet ścisków stolarskich. Unieruchomią one obrabiany przedmiot na czas piłowania. Ściski są zdecydowanie najporęczniejsze. Łatwo przymocować nimi drewno lub inny materiał do blatu stołu roboczego. Obsługa ścisków jest błyskawiczna, więc niewiele czasu zajmuje ich odkręcenie w celu wymiany ciętego przedmiotu na kolejny lub zmiany jego ustawienia. Dodatkowo, przydadzą się do ściskania sklejanych elementów na czas schnięcia kleju. Szukajmy pił o zębach hartowanych, bo te są najsolidniejsze i najdłużej pozostaną ostre. Oczywiście zęby z czasem się i tak stępią i będą wymagały na ostrzenia, ale lepiej, jeśli nastąpi to jak najpóźniej.

fot. Radek

Piły mają zazwyczaj zęby ustawione pod kątem 90o w stosunku do kierunku piłowania. To tak zwane piły uniwersalne, najpopularniejsze. Są też takie, których zęby mają kąt natarcia mniejszy niż 90o i one są wykorzystywane do piłowania wzdłuż włókien drzewnych, przeciwnie niż te o kącie większym, które stosuje się do cięcia poprzecznego.

Piły do metalu to przeważnie piły ramowe (kabłąkowe). Między krańcami ich ramion mocuje się brzeszczot i napina go, dokręcając pokrętło. Brzeszczoty można przekręcać do góry nogami, gdy zęby się stępią, ponieważ mają uzębienie z obydwu stron. Są też małe piły ramowe, do których przeznaczone są brzeszczoty włosowe. Te przydają się do wykonywania precyzyjnych cięć i cięć krzywoliniowych.

Te same piły co do metalu zdolne są też ciąć tworzywo sztuczne. Ważne by piła do takiego materiału miała jak najdrobniejsze zęby. Drobne zęby są także wskazane do cięcia materiałów drewnopochodnych – na przykład paneli laminowanych, płyt pilśniowych itp.

Do mokrego drewna przeznaczone są brzeszczoty o zębach szerzej rozstawionych. Dobrej jakości brzeszczoty to brzeszczoty bimetaliczne lub pokryte teflonem (mniej klinują się w ciętym drewnie).

Te same zasady dotyczą brzeszczotów do wyrzynarek. To elektryczne urządzenia do piłowania, przydatne do robienia cięć prostych (wzdłuż stalowej przykładnicy) lub krzywoliniowych. Stosowane są do nich specjalne krótkie brzeszczoty, mocowane jednym końcem w uchwycie urządzenia. Po włączeniu wyrzynarki, brzeszczot taki porusza się w górę i w dół lub jednocześnie wykonuje ruchy podcinające.

W sklepach oprócz pił do drewna, metalu i tworzywa znajdziemy też specjalne piły do cięcia gazobetonu, piły ogrodnicze – do cięcia drewna mokrego, piły „moja-twoje” do przepiłowywania pni drzew lub piły do płyt gipsowo-kartonowych.

Jak piłować?

Zasady cięcia piłą ręczną są łatwe do opanowania. Zaczynamy przeważnie od wyrysowania linii, wzdłuż której będzie prowadzona piła. Cięcie drewna zaczyna się od wykonania kilku pociągnięć piłą w naszym kierunku Powstanie wtedy wręb ułatwiający dalsze, równe cięcie we właściwym już kierunku.

Im szybciej chcemy ciąć tym bardziej pochylmy piłę. Kiedy tniemy krzywoliniowo, piła – a właściwie w tej sytuacji wąski brzeszczot – ustawiany jest prostopadle do materiału.

Podczas cięcia z większą siłą posuwamy piłę w przód niż w tył. Chcąc zrobić otwór w drewnie lub innym metalu zamiast piły stosuje się wiertarkę uzbrojoną w tak zwaną otwornicę. Jeśli jednak otwór ma mieć inny kształt niż okrągły pozostaje wąski brzeszczot i… zwykłe wiertło. Wiertłem robi się najpierw otwór, przez który przeprowadzamy brzeszczot i tniemy w odpowiednim kierunku.

Aby docinać deski lub listwy pod ustalonym kątem, warto skorzystać ze skrzynki uciosowej. Ma ona dwie ścianki między którymi umieszcza się materiał. W ściankach są wycięte szczeliny przez które prowadzi się ostrze piły.

Marcin

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *