M jak Mrówka

Piły do cięcia drzew i krzewów

Piły do cięcia drzew i krzewów

Oprócz dobrej ręki do pielęgnacji drzew i krzewów potrzebujemy odpowiedniej sprzętu. Przed przystąpieniem do prac warto zaopatrzyć się w piły, które uczynią ogrodowe prace przyjemnością.

Do wyboru mamy piły jednouchwytowe, wyposażone w rączkę, lub kabłąkowe, czyli z wymiennym ostrzem przytwierdzanym do ramy. Pierwsze mogą być uniwersalne, czyli przeznaczone do cięcia zarówno suchego, twardego drewna, jak i żywych gałęzi. W drugich trzeba zainstalować specjalne ostrze, dostosowane do wymagań i warunków. Komfortowym rozwiązaniem są też piły mechaniczne.

Piły do cięcia drzew i krzewów

Piły jednouchwytowe

Najwygodniej nabyć prostą piłę, która posłuży nam w każdych warunkach. Jej ostrze może mieć długość od 180 do 375 mm. Warto kupić model pasujący do wysięgnika. Zamocowana na teleskopowych rączkach umożliwi cięcie do 6 m od ziemi. Jeśli potrzebujemy piły głównie do trudno dostępnych miejsc, można wybrać taka, która zakończona jest hakiem zapobiegającym wypadnięciu ostrza z ciętej gałęzi. Niektóre piły jednouchwytowe są składane, czyli ich brzeszczot schowa się w szczelinie rękojeści. Profesjonalne produkty mają możliwość wymiany zużytego ostrza na nowe. Dla wygody podczas podcinania świeżych pędów drzew i krzewów wystarczy piła zwana „lisi ogon” o lekko zagiętym kształcie. Jest lekka i poręczna.

Piły kabłąkowe

Przewagą pił kabłąkowych nad jednouchwytowymi jest możliwość obracania ostrza oraz łatwa ich wymiana. Możemy wyposażyć się w komplet specjalistycznych brzeszczotów i stosować je według potrzeb, korzystając z tej samej ramy rękojeści. Jeśli potrzebujemy wykonać cięcie w trudno dostępnym miejscu, wystarczy przekręcić ostrze, co pozwoli na pracę pod kątem. Brzeszczot może mieć długość od 350 do 912 mm. Warto wybrać piłę o wzmocnionym uchwycie i powleczonym miękkim tworzywem ułatwiającym pewny uchwyt.

Piły mechaniczne

Oprócz mechanicznych pił do cięcia grubego drewna, warto zaopatrzyć się w mniejsze i poręczne piłki do cięcia gałęzi, podkaszarki i nożyce do żywopłotów. Sprzęt ten może być elektryczny, spalinowy lub wyposażony w akumulator. Dzięki nim bez użycia siły zetniemy gałęzie, nadamy kształt krzewom lub wyrównamy żywopłot. Uniwersalnym produktem jest elektryczne narzędzie z wysięgnikiem, który możemy zakończyć piłą, podkaszarką lub sekatorem.  

AHA

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *