M jak Mrówka

Otulamy rośliny na zimę

Otulamy rośliny na zimę

Rośliny ogrodowe i balkonowe wymagają osłonięcia przed nadejściem zimowych chłodów. Zwłaszcza te, które potrzebują ciężkich gleb gliniastych, będą wyjątkowo narażone na działanie mrozu. Szczególnej troski domagają się młode sadzonki, które nie nabrały jeszcze wystarczającej odporności.

Otulamy rośliny na zimęPrzed mrozem, silnymi podmuchami, suchym wiatrem i wysuszeniem gleby należy rośliny otulić. Do tego przydadzą się nam płachty geowłókniny. To tkanina wykonana ze sztucznych włókien, która poprawia warunki cieplne roślin, chroni ich pędy przed przymrozkami, nie pozwala na silne wysuszenie gleby i minimalizuje przenikanie wiatru oraz promieni słonecznych. Nie ogranicza ona również przepuszczania powietrza, więc sadzonka swobodnie oddycha. Do osłonięcia większych drzewek i krzewów oraz pni wysokich drzew przyda się mata słomiana. Zapobiega ona zaparzaniu się roślin i chroni przed niszczącym działaniem zimowej aury. Gdy nie mamy geowłókniny ani słomianki, możemy użyć tektury falistej. Do osłonięcia roślin tuż przy gruncie przydadzą się dodatkowo suche liście i pędy krzewów, które stworzą doskonałą warstwę izolacyjną. Muszą być jednak zdrowe, w innym przypadku zaistnieje ryzyko zagnieżdżenia się grzybów i zarażenia innymi chorobami. Można wykonać również ściółkowanie gleby, czyli przykryć ją wokół roślin kompostem. Zapewni on odpowiednią wilgotność oraz zabezpieczy przed znacznymi wahaniami temperatury w glebie. Sam kopiec utworzony z ziemi osłoni dolne partie drzewek i krzewów. W tym celu należy usypać go na wysokość około 30 cm. Stworzy wówczas bezpieczną izolację termiczną. Całkowicie przysypać należy pędy roślin pnących.

Możemy to zrobić, wykorzystując ziemię lub zwykły piasek. Pamiętajmy, że balkonowe i tarasowe rośliny rosnące w donicach mogą wymagać również zaizolowania od podłoża. Przyda się wówczas arkusz styropianu lub gruba deska, na której ustawimy pojemniki.

W środku donicy rośliny należy osłonić gałązkami roślin iglastych lub słomą. Części nadziemne wrażliwych krzewów owijamy geowłókniną lub tekturą falistą. Można też cały pojemnik zakopać w ziemi w ogrodzie.

Asia

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *