M jak Mrówka

Ogrody zamknięte w szkle

Ogrody zamknięte w szkle

Prezentacja roślin w szklanych pojemnikach to sprawdzony sposób na uzyskanie pięknej, naturalnej dekoracji. Zbudowanie jednak całej kompozycji, stworzenie niewielkiego ekosystemu imitującego mały ogród, a nawet las to już coś więcej. Ogrody zamknięte w szkle to magiczny i niezwykle urokliwy, a przy tym nietuzinkowy sposób na domową uprawę roślin.

Ogrody w szklanych pojemnikach to ostatni krzyk mody. Coraz częściej spotykamy je w witrynach sklepowych, kwiaciarnianych dekoracjach, prezentacjach stoisk ogrodniczych. Nic dziwnego. Taki mały ogrodowy świat przyciąga uwagę, ma w sobie niezwykle ozdobny walor, nawiązuje do elementów orientu, bajkowości, tajemniczości.

Niezależnie od naszych umiejętności i biegłości w sztuce uprawy roślin możemy stworzyć piękny ogród zamknięty w szkle na własną miarę. Roślinna kompozycja w szklanym pojemniku może bardzo ciekawie i niebanalnie uatrakcyjnić nasze mieszkanie: przestrzeń przy oknie, szklany stół, komodę w łazience, a nawet balkon i taras.

Ogrody zamknięte w szkle Ogrody zamknięte w szkle Ogrody zamknięte w szkle

Dla początkujących i dla zaawansowanych

Ogrody w szklanych pojemnikach może wykonać każdy. Różnicę w trudności stanowi dobór, a potem utrzymanie określonych gatunków roślin i rodzaju ekosystemu, jaki będziemy chcieli naśladować. Dla zupełnych amatorów najlepszym wyborem będzie ogród skalny, w którym pokusimy się o uprawę minimalnej ilości roślin, a ich wybór zawęzimy do tych najbardziej wytrzymałych, jak kaktusy i sukulenty. Elementem dekoracyjnym w takim ogrodzie poza roślinami będą nawiązujące do trudnego pustynnego charakteru: wysuszone fragmenty drewna, ozdobne kamienie, dekoracyjny kolorowy żwir czy muszle.

Ogrody zamknięte w szkle Ogrody zamknięte w szkle
Ogrody zamknięte w szkle Ogrody zamknięte w szkle

Dla osób, którym uprawa roślin sprawia satysfakcję i mają już doświadczenie ciekawym wyborem będzie stworzenie iście botanicznego ogrodu imitującego tropik, a nawet las naturalny. Ten ostatni wymaga doboru roślin dzikich, mchu, porostów, paproci, naturalnie rosnących w lesie oraz utrzymania odpowiedniej wilgotności. Ogród leśny w szklanym pojemniku wymaga także zabezpieczenia przed nadmiernym rozrostem flory bakteryjnej oraz rozwojem insektów.

Ogrody zamknięte w szkle Ogrody zamknięte w szkle
Ogrody zamknięte w szkle Ogrody zamknięte w szkle

Jak wykonać ogród w szkle

Jak już wspomniałam, ogrody w szkle stały się ostatnio bardzo popularne, dlatego w większości marketów ze stoiskami ogrodowymi znajdziemy wszelkie niezbędne akcesoria do samodzielnego wykonania takiego ogrodu.

Na początek warto wybrać pasujące do naszej przestrzeni naczynie. Bardzo popularne są duże słoje (przypominające te na ogórki), ale na potrzeby uprawy roślin w szkle możemy dobrać każdy inny wykonany z tego materiału pojemnik. Bardzo efektowne są na przykład heksagonalne, szklane bryły, w których szczególnie skalny ogród, z kolorowym żwirem wygląda niezwykle dekoracyjnie. Ogród w szkle możemy stworzyć również w cylindrycznym wazonie, w pękatym, okrągłym akwarium, a także w miniszklarni przeznaczonej do uprawy ziół.

Ogrody zamknięte w szkle Ogrody zamknięte w szkle Ogrody zamknięte w szkle

Do wypełnienia ogrodu w szkle potrzebny jest gruby oraz drobny żwir. Ten drugi może zastąpić też piasek. Ważnym bowiem dla prawidłowej uprawy roślin elementem jest przepuszczalność wody przez podłoże – unikniemy w ten sposób gnicia roślin. Warstwą, w której bezpośrednio będziemy sadzić rośliny powinna być żyzna ziemia (najlepiej typowa dla ozdobnych roślin doniczkowych lub w przypadku ogrodu skalnego do kaktusów) Podłoże dla roślin uprawianych w szklanych pojemnikach układamy warstwowo. Najpierw gruby żwir, potem drobny lub piasek i ziemia ogrodowa. Uwaga, na potrzeby ogrodów „wilgotnych” i ekosystemów leśnych warto zastosować również węgiel aktywowany, który zapobiegnie nadmiernemu rozwojowi grzybów i bakterii, chroniąc nasze rośliny przed gniciem. Na tym etapie możemy już budować kompozycję rośliną, warto jednak wziąć pod uwagę estetykę i pomysłowość dekoracji. Wykorzystując duże, ozdobne kamienie, muszle czy fragmenty drewna możemy pokusić się o prezentację piętrową, przestrzenną. Posadzone rośliny, ciekawie ze sobą zestawione np. pod względem kolorystycznym wykańczamy drobnym żwirem, mchem, kolorową korą czy np. szklanym lub ceramicznym grysem.
Ogród w szkle podlewamy delikatnym rozpraszającym wodę zraszaczem ręcznym, unikając tym samy nadmiernego nawodnienia. Każdorazowo po podlaniu warto też przetrzeć ścianki pojemnika, co zapobiegnie osadzaniu się kamienia i glonów na naczyniu.

Ogrody zamknięte w szkle Ogrody zamknięte w szkle
Ogrody zamknięte w szkle Ogrody zamknięte w szkle

Mała natura zamknięta w szkle może stać się naszym hobby na dłużej. Zachęcamy do eksperymentowania. Rozglądajmy się za niebanalnymi szklanymi pojemnikami, w których możemy uprawiać dekoracyjne, egzotyczne rośliny na różne inspirujące sposoby. Podglądajmy przyrodę, gromadźmy ciekawe elementy wprost z ogrodu: fragmenty pni, przyciętych gałęzi, dekoracyjne kamienie i ozdobną korę.

Dominika

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *