M jak Mrówka

Ogrodowe skarpy

Ogrodowe skarpy

Zadbane skarpy to doskonała dekoracja ogrodu. Ukształtowane z gruzu i skał są stabilne oraz zapewniają dobry drenaż. Dlaczego więc miałabym nie spróbować stworzyć własnej?

Moja działka jest całkiem płaska. Ma to swoje plusy, ale jako miłośniczka pagórków i nierówności urozmaicających rzeźbę terenu zaczęłam marzyć o skarpie. Moment na stworzenie małego ogrodowego zbocza jest idealny, bo sąsiedzi dopiero co skończyli remont domu i mogę nagromadzony przez nich gruz oraz kamienie wykorzystać do uformowania niewielkiego wzniesienia.

Ogrodowe skarpy

Skarpa krok po kroku

Po ułożeniu w niewielkim wykopie żwiru i innych skalnych odpadów odziedziczonych po renowacji domu sąsiadów, powstały pagórek zasypałam dobrą ziemią. Brzmi łatwo, ale ostrzegam, że pracy przy tym jest sporo. Wszyscy ostrzegali mnie, że po pewnym czasie skarpa zacznie się osuwać. Często stabilizuje się ją, zagęszczając grunt ubijarką, a gdy osiądzie zaczyna się modelować stoki. Uformowany przeze mnie spadek jest niewielki (ok. 30°), więc doszłam do wniosku, że wystarczającym zabezpieczeniem będzie wysiana z mieszanek nasion trawa. Jej korzenie powinny solidnie podeprzeć pagórek. Dodatkowo zamierzam umocnić skarpę kawałkami skał, pomiędzy którymi posadzę rośliny. Ułożone płasko kamienie, zagłębione w ziemię dobrze scalą górkę. Liczę na to, że z czasem znikną w gęstwinie liści i pędów innych roślin, które posieję w tym miejscu.

Ogrodowe skarpy Ogrodowe skarpy

Ogrodowe skarpyRośliny na skarpę

To, co sprawi mi największą przyjemność to dobór krzewów i kwiatów, którymi obsadzę skarpę. Powinny dominować rośliny wieloletnie, które tworzą rozgałęziony system korzeniowy. Należą do nich choćby zadarniające byliny oraz wiele krzewów, w tym zimozielone. Z uwagi na jej słoneczne położenie myślę o kilku roślinach dla których stworzone jest ciepłe stanowisko. Należy do nich szczodrzeniec. To kwitnący na żółto, gubiący liście krzew, który szybko się rozrasta. Kwitnie przez cały maj. Udane połączenia tworzy z ukochanymi przeze mnie wrzosami i rododendronami. Jeśli zdecyduję się na skarpę w żółcieniach, smagliczka skalna będzie idealnym kompanem dla szczodrzeńca. Rośnie nisko, tworząc gęste kępki, więc szybko pokryje moją skarpę kwiatami. Ta długowieczna, odporna na mróz i suszę roślina silnie się rozrasta. Kwitnie od kwietnia do maja, a jeśli lato jest ciepłe, powtarza kwitnienie we wrześniu. Żółte kwiaty daje również pięciornik krzewiasty, gęsty krzew o regularnym pokroju. Wytrzymały na suszę, mróz i zanieczyszczenie środowiska jest bardzo łatwy w uprawie. Wyjątkowo bezpretensjonalny jest bodziszek czerwony. Podobnie jak powyższe rośliny lubi zarośla i otoczenie kamieni, których na skarpie nie zabraknie. Kwitnie od maja do września. Na jednym miejscu rośnie przez wiele lat.

Ania

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *