M jak Mrówka

Odśnieżanie dachu płaskiego

Odśnieżanie dachu płaskiego

Zimą nikogo nie dziwią obfite opady śniegu i ciągłe zmiany temperatury. Niestety są one przyczyną zalegania pokrywy śnieżno-lodowej na dachach domów, co jest szczególnie uciążliwe i niebezpieczne dla dachów płaskich.

Odśnieżanie dachu płaskiego

Śnieg, który długo utrzymuje się na dachach płaskich z upływem czasu staje się coraz cięższy, co znacznie obniża jego konstrukcję nośną, a to z kolei prowadzi do jej uszkodzenia. Przeciętne normy dla dachów płaskich wahają się od 70 do 150 kg na m2. Należy jednak przy tym pamiętać, iż już zaledwie 20-centymetrowa warstwa mokrego śniegu potrafi wywołać nacisk nawet 300 kg na m2. Co więc należy zrobić, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń związanych z zalegającym śniegiem? Usunąć go z dachu.  

Znane i od lat z powodzeniem stosowane metody odśnieżania dachów płaskich bazują na metodach mechanicznych. Polegają one na zgarnianiu śniegu z powierzchni dachu, a następnie zrzucaniu na ziemię. Najlepiej pracę tę przeprowadzać, gdy śnieg jest lekki. Po prostu zgarniamy go łopatą. Uważajmy jednak, aby nie uszkodzić pokrycia dachowego, które w przypadku dachów płaskich najczęściej wykonane jest z papy.

Odśnieżanie dachu płaskiego powinniśmy rozpocząć od usunięcia śniegu z daszków i niższych elementów, a dopiero potem zabrać się za główną połać dachu. Śniegu lepiej nie przerzucać tak, aby niepotrzebnie obciążać tylko jedną jego część. Nie powinniśmy także bezmyślnie zrzucać go z dachu, ponieważ może zniszczyć krzewy, będzie również zagrożeniem dla znajdujących się przy domu osób. I chociaż wydawać  by się mogło, że odśnieżanie dachu płaskiego jest mało skomplikowane, to jednak wykonując pracę w nieodpowiedni sposób możemy dość łatwo go uszkodzić.

Nie musimy samodzielnie odśnieżać dachu płaskiego. Możemy zatrudnić fachowców, najlepiej takich, którzy mają doświadczenie w tego typu pracach. Zanim pracownicy wejdą na dach, sprawdźmy, czy zostali oni przeszkoleni w zakresie znajomości zasad BHP, dysponują niezbędnym sprzętem oraz – co najważniejsze – pozytywnie przeszli badania wysokościowe.

Pamiętajmy, że według prawa za zagrożenie spowodowane zaleganiem śniegu na dachu odpowiada właściciel nieruchomości.

Asia

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *