M jak Mrówka

Kwiaty w sypialni

Kwiaty w sypialni

Aranżację sypialni warto uzupełnić o rośliny doniczkowe. Jakie kwiaty sprawdzą się w tym pomieszczeniu?

Uprawiane w domu kwiaty doniczkowe są dla wielu osób namiastką ogrodu. Ich zieleń, a w przypadku niektórych gatunków również kolorowe kwiatostany to prawdziwa uczta dla zmysłów. Poza funkcją relaksacyjną mogą one odgrywać także ważną rolę w dotlenianiu i nawilżaniu powietrza, dlatego szczególnie dobrze jest je umieścić w sypialni – odpowiednio dobrane zapewnią nam zdrowy sen.

Kwiaty w sypialni 

Kwiaty w sypialniKwiaty dotleniające powietrze

Do sypialni warto wybrać kwiaty doniczkowe, które nocą oczyszczają powietrze pochłaniając dwutlenek węgla oraz inne zanieczyszczenia i produkując tlen. Odpowiednio dobrany zestaw roślin może usunąć z powietrza nawet ponad 80% szkodliwych gazów. Do takich gatunków należy bardzo popularny u nas storczyk Phalaenopsis, najlepiej sprawdzą się hybrydy, których uprawa nie sprawia kłopotów nawet początkującym ogrodnikom. Odpowiedni będzie także wybór storczyków z gatunku Dendrobium. Pamiętajmy, by podlewać je dopiero, gdy korzenie stają się szarosrebrne – najlepiej zanurzając roślinę w wodzie i odcedzając na sitku. Komfortowy sen w dobrze dotlenionej sypialni zapewni nam także skrzydłokwiat. Pochłania nie tylko dwutlenek węgla, ale także zabójczy tlenek węgla czy niebezpieczny formaldehyd. Jego atutem są piękne soczystozielone liście oraz efektowne białe kwiaty. W naszej sypialni powinien się także znaleźć popularny i łatwy w uprawie zygokaktus znany także jako grudnik, często zakwita bowiem w okresie świąt Bożego Narodzenia, a także kaktus wielkanocny(hatiora), który zakwita wiosną, przeważnie w okolicach Wielkanocy.

Kwiaty w sypialni Kwiaty w sypialni
Kwiaty w sypialni Kwiaty w sypialni

Kwiaty nawilżające powietrze

W sypialni należy także zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza. Nie będzie ono zbyt suche, jeśli zdecydujemy się na ustawienie w tym pokoju paprotek, które jednocześnie oczyszczają powietrze. Pamiętajmy, że nie lubią one nadmiaru słońca, dlatego jeśli sypialnia ma wystawę południową lub zachodnią ustawmy je nieco dalej od okna. Paprotki należy też zraszać, ale nadmiar wilgoci jest dla nich niekorzystny. Dobrym wyborem będzie także aloes drzewiasty, który cenimy nie tylko za nawilżanie powietrza, ale także jego oczyszczanie oraz liczne właściwości lecznicze. Liczni zwolennicy tej rośliny uważają, że nawet przebywanie w jej pobliżu działa na nas prozdrowotnie. Do kwiatów, które nawilżają powietrze i je doskonale filtrują należy także sansewieria zwana także ze względu na kształt liści wężownicą. Cenimy ją również za dekoracyjne liście w postaci „szabli”, a także niewielkie wymagania – potrafi obyć się bez wody nawet do miesiąca. Godne sypialni są także popularne niegdyś zielistki. Zielistka Sternberga usuwa toksyny z powietrza, a dzięki emisji jonów ujemnych doskonale go nawilża. Dobrym wyborem do sypialni są także bluszcz pospolity, geranium oraz papirus.

Ania

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *