M jak Mrówka

Kontrastowa fuga w łazience

Kontrastowa fuga w łazience

Spoina niekoniecznie musi być utrzymana w tej samej tonacji kolorystycznej, w jakie są płytki. Nie zawsze też niezbędne jest wybieranie fugi w stonowanym odcieniu. Wyraziste kolory odcinające się od powierzchni okładziny bardzo zdobią wnętrze.

Spoina niekoniecznie musi być utrzymana w tej samej tonacji kolorystycznej, w jakie są płytki. Nie zawsze też niezbędne jest wybieranie fugi w stonowanym odcieniu. Wyraziste kolory odcinające się od powierzchni okładziny bardzo zdobią wnętrze. Nawet proste białe płytki mogą stać się dużo ciekawszą ozdobą łazienki, jeśli użyjemy do wypełnienia szczelin fugi o intensywnym, kontrastującym kolorze. W tym pomieszczeniu tradycyjna prostokątna glazura zyskała zupełnie inne oblicze.

Biała łazienka z dodatkiem koloru

Jasne płytki bardzo dobrze sprawdzają się w niedużej łazience. Dodają jej optycznej przestronności i rozjaśniają wnętrze. To też dobry kolor kojarzący się z higieniczną estetyką wymaganą w pomieszczeniu. Zwyczajne białe płytki w tej łazience prezentują się interesująco dzięki temu, że dodano tu siatkę granatowych spoin. Czerwono-żółty dekor również zmienił charakter ściany. Dyskretne wprowadzenie trzech dopełniających kolorów uczyniło z wnętrza pomieszczeni o radosnym charakterze.

Kontrastowa fuga w łazience Kontrastowa fuga w łazience Kontrastowa fuga w łazience

Wybieranie fugi

Białe, beżowe, kremowe czy szare płytki dobrze będą wyglądały przy fugach o mocnym nasyceniu barw, ale też ciemne kafelki z jaśniejszą spoiną dają ciekawy efekt. Szukając kontrastowej fugi dobrze jest pamiętać, że im ciemniejsza, tym łatwiej będzie nam utrzymać ją w czystości. Szczeliny między płytkami to miejsca, w których osadza się kurz, a to sprawia, że jasne spoiny zazwyczaj szarzeją. Z drugiej strony kamienny osad z wody może pozostawiać jaśniejsze przebarwienia na ciemnych fugach. Aby spoiny się nie przebarwiały, należy wybrać produkt odpowiedni dla miejsca zastosowania, dobrej jakości i pochodzący od sprawdzonego producenta.

Spoiny do miejsc o podwyższonej wilgotności

Do łazienek stosujemy spoiny elastyczne, hydrofobowe, czyli odpychające wodę, odporne na trwałe zabrudzenia i rozwój pleśni oraz grzybów. Aby mieć pewność, że fuga zawsze będzie estetyczna – a przy kontrastującej z kolorem płytek jest ona jeszcze bardzie wyeksponowana, co sprawia, że wszelkie niedoskonałości są szczególnie widoczne – dobrze jest ją pokryć impregnatem przeznaczonym do łazienkowych spoin. Stworzy on blokadę przed zabrudzeniami wnikającymi w głąb zaprawy, lepiej zabezpiecza przed działaniem wody oraz chroni pigment, choć początkowo lekko przyciemnia barwę.

Kontrastowa fuga w łazience Kontrastowa fuga w łazience

Fuga sposobem na ekonomiczne wykończenie łazienki

Białe, gładkie i nieduże płytki to najczęściej jeden z tańszych produktów okładzinowych, jaki znajdziemy w marketach budowlanych. Chcąc ekonomicznie wykończyć niedużą łazienkę warto też szukać ofert promocyjnych i wyprzedaży końcówek kolekcji. Mało efektowne płytki mogą bardzo zyskać przy zestawieniu z ciekawym, kontrastowym kolorem fugi. Taki pomysł okażę się praktycznym i opłacalnym rozwiązaniem. Łazienkowe fugi występują w bardzo szerokiej palecie kolorystycznej, co sprawia, że bez trudu wybierzemy najbardziej atrakcyjną dla nas barwę. Do wyjątkowo ciekawych zaliczyć można fugi z brokatem i ozdobnymi drobinami. Dla podniesienia efektu można też użyć maleńkich diod LED, które wraz z przewodem zatapia się w fudze. Podnosi to koszt wykończenia, ale przy oszczędności poczynionej przy zakupie płytek, może warto pokusić się o takie rozwiązanie. Zamiast rzędu światełek tańszym pomysłem jest wykonanie tylko kilku diod na przecięciach spoin. Efekt będzie bardzo ciekawy, a łazienka zyska oryginalny wizerunek. 

AHA

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *