M jak Mrówka

Kołdra zimowa na dobry sen

Kołdra zimowa na dobry sen

Wybór kołdry w znacznym stopniu wpływa na jakość snu. Źle dobrana kołdra może zamienić czas odpoczynku w bezsenną noc lub przyprawić nas o ból głowy. Zimą sięgamy po kołdry, które przede wszystkim zapewnią nam komfort termiczny. Jakie warunki musi spełnić dobra kołdra zimowa?

Kołdra to ten z elementów pościeli, który musimy dostosować do pory roku. W naszej strefie klimatycznej różnica temperatur panujących zimą i latem jest bardzo duża. Wybierając ciepłą kołdrę, warto wziąć pod uwagę jej wypełnienie, grubość oraz wymiary. Kołdra powinna być dobrana do wymiarów łóżka lub od niego większa, tak aby jej końce zwisały nieco poza krawędzie materaca. Kołdry dla jednej osoby tzw. pojedyncze mają zwykle wymiary 135, 140, 150, 160 x 200 cm. Na łóżko podwójne warto wybrać kołdrę o wymiarach 200 x 200, 220 cm lub dwie pojedyncze. Kołdra zimowa jest zazwyczaj znacznie grubsza od letniej, o tej porze roku sprawdzi się także model uniwersalny. Wpływ na jej wybór ma także temperatura, jaka panuje w naszej sypialni.

Kołdra zimowa na dobry senZimowa kołdra – zwróć uwagę na oznaczenia

Jednak zanim wybierzemy zimową kołdrę, jej właściwości termiczne możemy określić sprawdzając, jak określono jej klasę ciepła. W zależności od producenta możemy się spotkać z terminami takimi jak: sezonowa skala ciepła (często stosowana przez polskich producentów – kołdry odpowiednie na zimę są w niej oznaczane jako kołdry zimowe, czy też najcieplejsze kołdry zimowe) oraz równie popularne u nas skale liczbowe od 1 do 6. Im wartość liczbowa większa, tym kołdra cieplejsza. W niektórych sieciach można też spotkać się z trzystopniową skalą ciepła, w której kołdry zimowe określane są jako bardzo ciepłe.

Kołdry uniwersalne też dobre na zimę

Jeśli w naszej sypialni zimą panuje temperatura powyżej 20oC, można też spać pod kołdrą całoroczną. Taki uniwersalny model znany jest także pod mianem kołdry wielosezonowej lub wiosenno-jesiennej, w sześciostopniowej skali ma zazwyczaj wartość liczbową równą 3 lub 4. Do uniwersalnych należą także kołdry określane nazwą „cztery pory roku”. To modele dwuwarstwowe, które składają się z dwóch spiętych pikowanych kołder – lekkiej i cienkiej letniej oraz uniwersalnej stosowanej w porach przejściowych. Zimą można ich używać jako jednej, łącząc je za pomocą napów lub spinek.

Kołdry zimowe dla zmarzluchów

Osoby preferujące w sypialniach temperaturę poniżej 18oC powinny sięgać po kołdry oznaczone w sześciostopniowej skali symbolami 5 lub 6. Takie właściwości mają te określane jako kołdry zimowe lub duo. Modele zimowe odznaczają się ponadprzeciętną grubością oraz ciężarem. Najcieplejsze są jednak kołdry podwójne, zbudowane z dwóch zszytych warstw. Powstała między nimi komora powietrzna tworzy dodatkową izolację cieplną.

Kołdra zimowa na dobry senCiepłe wypełnienie kołdry

Do bardzo ciepłych należą kołdry z tradycyjnym miękkim wsadem puchowym kaczym lub gęsim. Nie tylko są one ciepłe, ale też lekkie. Doskonale pochłaniają nadmiar wilgoci ze skóry, zapewniając odpowiedni mikroklimat podczas snu. Nieco gorsze parametry termiczne mają modele wypełnione półpuchem, które tworzy mieszanka ok. 25% puchu i ok. 75% pierza. Są też one cięższe. Do bardzo ciepłych, a przy tym lekkich i przewiewnych należą także kołdry z wełny merynosów lub wielbłądów.

Kołdry dla alergika

Kołdry antyalergiczne zwykle wypełnione są sztucznym wsadem. Mogą to być poliestrowe, silikonowe, włókna hollow i przeciwdziałają również osadzaniu się kurzu. Przyjazne alergikom są również włókna poliestrowe amball zbudowane ze sprężystych minikulek dopasowujących się do ruchów ciała. Czterokanalikowe włókna poliestrowe hollofil allerban mają specjalną domieszkę hamującą wzrost oraz rozwój bakterii i roztoczy. Czynnik bakteriobójczy zawierają też wyroby z włókien bioaktywnych z modyfikowanej celulozy. 
Dla alergików poleca się także kołdry z owczej wełny. Wełna jest czasami połączona z włóknami silikonowymi i obszyta polarem. Przepuszczają one powietrze i pot, zatrzymując roztocza i ich odchody.

Jak pielęgnować kołdry zimą

Podczas ścielenia kołdry należy wstrząsnąć. Dzięki temu zachowają sprężystość wsadu i równomierne wypełnienie. Pamiętajmy o ich codziennym wietrzeniu, szczególnie w mroźne dni. W temperaturze poniżej 15°C roztocza przestają się rozmnażać, a w -18°C giną. Wyroby z wypełnieniem sztucznym można prać w pralce w temperaturze 40-60°C, a niektóre antyalergiczne nawet w 90°C. Kołdry i poduszki z puchu oraz pierza można prać w temperaturze 40-60°C, zaś suszyć trzeba je w pozycji poziomej, co jakiś czas rozklepując, by puch i pierze się nie skłębiały.
Wyroby wełniane należy prać ręcznie w temperaturze do 30°C, następnie pozostawić do swobodnego odcieknięcia, a potem rozwiesić w zacienionym i przewiewnym miejscu. Kołdry należy wymieniać co 5-10 lat.

Ania W. 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *