M jak Mrówka

Kamień łupany we wnętrzu

Kamień łupany we wnętrzu

Do najbardziej dekoracyjnych okładzin ściennych z pewnością można zaliczyć kamień łupany. Jego nierówna powierzchnia w połączeniu z niepowtarzalną kolorystyką i rysunkiem tworzy jedyną w swoim rodzaju dekorację wnętrza. Ja wykorzystałam go na obudowę kominka oraz na ścianę jadalni.

Od zawsze wiedziałam, że kamień we wnętrzu naszego domu na pewno zagości. Kto choć troszkę zna mojego męża, ten wie, że od dawna fascynują go minerały. Uważa, że każdy z kamieni jest inny, ma jakąś niepowtarzalną cechę. Wybór padł na kwarcyt rdzawy i marmur. Uznaliśmy, że najlepszym miejscem ich ekspozycji będzie salon, a konkretnie kominek oraz ściana w jadalni. Kamień łupany można wybierać z przeróżnych rodzajów skał.
Do dyspozycji mamy całą gamę różnych wymiarów i grubości kamienia, począwszy od drobnych mozaik i płytek o grubości od 1 cm, do płyt ciętych na wymiar. Powierzchnia kamiennych elementów może być szlifowana, polerowana, satynowana, postarzana czy młotkowana. My zdecydowaliśmy się na kamień łupany, który zagościł w naszej jadalni i salonie.

Kamień łupany we wnętrzuKamień łupany – gwarancją efektownej aranżacji

Kamień łupany na ścianie to rozwiązanie, które zaspokoi gusta nawet najbardziej wybrednych miłośników pięknych wnętrz. Doskonale sprawdzi się zarówno w nowoczesnej stylizacji, jak i tej bardziej klasycznej, nawiązującej do tradycji. Mnie najbliższa jest estetyka nawiązująca do aranżacji w stylu art déco z domieszką pop-artu. Kamień łupany na ścianie wnętrza, które chcemy urządzić w tym duchu buduje doskonałe tło dla innych elementów wykończenia i wyposażenia. Wybierając takie rozwiązanie, pamiętajmy jednak, by nie „przedobrzyć”. Należy go stosować z wyczuciem i umiarem. Najlepiej udekorować nim jedną ze ścian bądź jej ciekawy element we wnętrzu. Należy też być ostrożnym w łączeniu go z innymi ozdobnymi okładzinami ściennymi. Kamień sam w sobie jest bowiem bardzo dekoracyjnym elementem wystroju i nie lubi żadnej konkurencji, szczególnie jeśli jego rysunek, kolorystyka i dodatkowo sposób wykończenia są bardzo wyraziste. Tak jest choćby w przypadku wybranego przez nas kamienia łupanego. Natomiast w stylizacji warto wykorzystać to, że świetnie się komponuje ze szkłem, metalem czy drewnem.

Kamień łupany we wnętrzuKamień łupany jako okładzina obudowy kominka

Kominek to jedno z bardziej popularnych miejsc wykorzystania kamienia we wnętrzu. Obudowa kominka z tego materiału jest synonimem trwałości, daje również poczucie bezpieczeństwa – ogień w kamiennych ramach zostaje oswojony. Nawet jeśli na obudowie kominka pojawią się niewielkie elementy z kamienia, to zawsze dodadzą wnętrzu elegancji i podniosą jego rangę. W obudowie kominków można użyć jednej skały albo połączyć kilka rodzajów kamienia, kolorów i faktur. My na fasadzie naszego kominka zestawiliśmy czarny polerowany marmur z łupanym kwarcytem rdzawym. Polerowany marmur tworzy ramę dla wkładu kominkowego, dodatkowo elementy z tego kamienia przeplatają się z kwarcytem. Obudowa jest bardzo dynamiczna i wyrazista. Rdzawobrązowa kolorystyka, która tworzy dominujący zestaw barw doskonale komponuje się z płomieniami ognia – tworzy z nimi spójną kompozycję.

Kamień łupany we wnętrzuKamień łupany na ścianie jadalni

Ściana w jadalni została obłożona łupanymi płytkami kwarcytu w beżowo-szarej tonacji. Kamienna ściana jest efektownym tłem dla ciemno brązowych półek wykonanych z drewna egzotycznego. Kamień i drewno tworzą spójny wystrój jadalni. Urodę materiałów podkreśla światło, które dają zamontowane w półkach lampki LED-owe. Na ich tle doskonale prezentują się szklane wazony, patery i misy. Efekt bardzo podoba się nie tylko nam, ale także gościom.

Kamień łupany – konserwacja

Decydując się na kamień łupany we wnętrzu, trzeba wziąć pod uwagę kwestie praktyczne. Po pierwsze stosując go w jadalni czy w kuchni, należy zabezpieczyć wykonane z tego materiału elementy impregnatem chroniącym przed wchłanianiem przez kamień kuchennych oparów. Takie wykończenie kamienia sprawia bowiem, że ma on nierówną, porowatą powierzchnię. Jeśli zostanie intensywnie zabrudzony, będzie go trudno wyczyścić. Jest wiele specjalistycznych preparatów do zabezpieczania, czyszczenia i konserwacji określonych rodzajów kamienia. Warto je stosować, bo dają gwarancję, że nie uszkodzimy powierzchni. Należy unikać środków nieprzeznaczonych do kamieni (zwłaszcza do czyszczenia łazienek, usuwających kamień i rdzę). Powodują bowiem powstawanie plam i wżerów.

Kasia D. 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *