M jak Mrówka

Jak usunąć kamień z czajnika?

Jak usunąć kamień z czajnika?

Mój synek robiąc sobie ostatnio herbatę spytał się, co mu w niej pływa. Oczywiście był to osad z kamienia, który pojawił się w kubku razem z wodą z czajnika. Tym samym zmusił mnie do oderwania się od lektury i wyczyszczenia czajnika.

Pierwszą myślą, która przyszła mi do głowy było zagotowanie mieszaniny octu i wody w czajniku. Jednak ja nie cierpię tego zapachu, a możliwości jego pozbycia się w niskich temperaturach panujących za oknem są dla mnie przerażające, więc zaczęłam szukać innych możliwości. Oto co znalazłam.

Jak usunąć kamień z czajnika?

  • Do usunięcia osadu z kamienia można użyć cytryny. Wyciskamy sok z całej cytryny do czajnika, dolewamy wodę. Taką mieszaninę należy kilka razy zagotować. Po ostygnięciu, opróżniamy czajnik. Jego dno czyścimy za pomocą wilgotnego ręcznika z odrobiną sody. Niektórzy polecają wlać szklankę soku z cytryny do czajnika na około godzinę. Po tym czasie sok wylewamy i płuczemy czajnik.
  •  Drugi sposób to wsypanie do czajnika zawartości torebki kwasku cytrynowego i wlanie wody – około pół czajnika. Mieszkankę następnie zagotowujemy i nie wylewamy przez minimum 3 godziny.
  • Do czajnika możemy również wsypać kilka łyżek stołowych sody oczyszczonej. Proszek zostawiamy na kilkanaście minut. Następnie usuwamy go, a czajnik bardzo dokładnie myjemy, gdyż soda nieprzyjemnie pachnie.
  • W usunięciu kamienia pomocne bywają tabletki do protez (niestety ich nie mam). Wrzucamy je do czajnika, uzupełniamy wodą i pozostawiamy na noc. Rano dokładnie płuczemy czajnik.
  • O coca-coli krążą różne pogłoski. Na pewno przyda nam się ten napój do usunięcia kamienia z czajnika. Wlewamy szklankę coca-coli do czajnika, dolewamy trochę wody i zagotowujemy. Aby zwiększyć efekt, możemy dodać do mieszaniny łyżkę sody oczyszczonej.
  • Kolejny sposób na pozbycie się metody trochę mnie zdziwił, ale postanowiłam go wypróbować, przy okazji zaczęłam przygotowywać obiad. Do czajnika wkładamy obierki ziemniaczane, zalewamy je wodą i zagotowujemy. Następnie wymieniamy wodę (nie obierki) i ponownie zagotowujemy. U mnie ten sposób się sprawdził.
  • Oczywiście w walce z kamieniem pomocne są silne środki chemiczne. Pamiętajmy jednak, żeby wybierać tylko te preparaty, które zostały dopuszczone do czyszczenia urządzeń mających kontakt z żywnością (taka informacja powinna znaleźć się na opakowaniu), gdyż w przeciwnym razie ich użycie może być bardzo niebezpieczne.

Asia

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *