M jak Mrówka

Jak uratować przemarznięte krzewy

Jak uratować przemarznięte krzewy

Niskie temperatury wpływają niekorzystnie na rośliny w ogrodzie. Mróz jest wstanie zniszczyć czy skaleczyć nawet najbardziej silne drzewa, nie wspominając już o delikatnych krzewach. Czy przemarznięte rośliny można jeszcze uratować?

Jak uratować przemarznięte krzewy  Jak uratować przemarznięte krzewy

Jeśli mróz tylko częściowo uszkodził krzewy, możemy podjąć się próby ich ratowania. Niestety nie ma skutecznego preparatu, który „wyleczy” rośliny. Najważniejsze w takim przypadku jest zapewnienie odpowiednich warunków – musimy zabezpieczyć krzewy przed wysuszającym działaniem słońca i wiatru. Dlatego też wczesna wiosna to najlepszy czas, by zaopiekować się przemarzniętymi roślinami – mamy duże szanse na powodzenie, gdy na dworze będzie chłodno i wilgotno. Natomiast jeśli wiosna będzie sucha, słoneczna i ciepła, niestety roślin może nie udać nam się uratować. Pamiętajmy, że krzewów z uszkodzeniami mrozowymi nie wolno nawozić powszechnie stosowanymi nawozami, gdyż uszkodzony system korzeniowy nie przyswoi składników pokarmowych. Nawozy także zamiast pomóc, mogą zaszkodzić. W miarę potrzeby możemy zastosować nawozy dolistne lub biostymulatory, które przyspieszą regenerację osłabionych roślin.    

Jak uratować przemarznięte krzewy Iglaki i krzewy zimozielone

U roślin zimozielonych nieustannie zachodzi transpiracja (czynne parowanie wody z nadziemnych części roślin), dlatego też muszą być zaopatrywane w wodę przez system korzeniowy. Jeśli został on uszkodzony przez mróz, to nie spełnia swojej roli, powodując, że krzewy zamierają. Aby odratować uszkodzone rośliny, wczesną wiosną osłaniamy je (siatką cieniującą lub białą agrowłókniną) przed wiatrem i słońcem. W ten sposób odciążamy osłabione korzenie i ograniczamy do minimum utratę wilgoci. Musimy zadbać także o to, by podłoże było stale wilgotne. Krzewy o zimozielonych liściach możemy dodatkowo zraszać.

Jak uratować przemarznięte krzewyKrzewy zrzucające liście

Przemarznięciom ulegają najczęściej wierzchołkowe części z pąkami. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest przycięcie uszkodzonych pędów. Skracamy je do miejsca, w którym widać już zdrową część. Opryskujemy te miejsca odpowiednim preparatem wzmacniającym i odżywiającym roślinę. Jeśli gałąź jest cała zniszczona, wycinamy ją u nasady. Rany na grubych pędach zasmarowujemy preparatem do gojenia ran. Dbamy także o regularne podlewanie i zabezpieczenie krzewów przed mocnym słońcem. Ponadto powinno używać się maści przeznaczonej do regeneracji spękań i ran powstałych na skutek przemarznięcia.

Niestety, jeśli przemarzły całe krzewy, nie ma dla nich niestety ratunku – należy je wyciąć.

Asia

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *