M jak Mrówka

Jak rozplanować rozkład gniazdek elektrycznych?

Jak rozplanować rozkład gniazdek elektrycznych?

Jednym z etapów podczas budowy domu jest wykonanie instalacji elektrycznej. Nie zdajemy sobie sprawy, ale rozkład gniazdek elektrycznych ma spore znaczenie. Gdy będzie ich za mało, po całym mieszkaniu będą porozciągane przedłużacze.

Ja także zmierzyłam się z tym problem. Niestety nie przygotowałam się do rozmowy z elektrykiem, ale pan miał spore doświadczenie i dzięki jego pomocy udało nam się ustalić rozkład gniazdek. Nie wiem jeszcze, czy podjęłam słuszne decyzje – okaże się, mam nadzieję, w niedalekiej przyszłości, gdy przeprowadzimy się do nowego domu. Jeśli i was czeka rozplanowanie instalacji elektrycznej, zobaczcie gdzie powinny znajdować się gniazdka elektryczne i jakie są konieczne.

Jak rozplanować rozkład gniazdek elektrycznych? Jak rozplanować rozkład gniazdek elektrycznych?

Gniazdka elektryczne – dobry plan

Zacznijmy od narysowaniu planu mieszkania. Zaznaczmy na nim miejsca, w którym potrzebne będą gniazda do zasilania wszystkich urządzeń domowych RTV i AGD – zaplanujmy je najbliżej miejsc, w których będą ustawione urządzenia zasilane prądem. Oceńmy, ile może być podpiętych urządzeń do każdego z tych miejsc, a następnie dodajmy jedno lub dwa gniazda. Zainstalujmy po jednym podwójnym gnieździe w narożnikach każdego pokoju – gdy w przyszłości przestawimy meble, nie będziemy musieli się martwić „o brak prądu” i ciągnąć przedłużaczy. Najbezpieczniej umieścić je 50-100 cm od każdego rogu pomieszczenia. Gniazdo do odkurzacza umieśćmy przy drzwiach, ale po przeciwnej stronie niż zawiasy drzwi. Jeśli pomieszczenie jest długie, warto na tej ścianie zainstalować dodatkowe gniazda w odstępach co 2-3 m. Pamiętajmy, by tak zaplanować ustawienie mebli, by gniazda nie były zakryte np. szafą czy kanapą – dostęp do nich będzie utrudniony i będą po prostu nieprzydatne. W łatwo dostępnych miejscach zainstalujmy kilka gniazd USB. Posłużą do naładowania telefonów czy tabletów bez ładowarki.

Jak rozplanować rozkład gniazdek elektrycznych? Jak rozplanować rozkład gniazdek elektrycznych?
Jak rozplanować rozkład gniazdek elektrycznych? Jak rozplanować rozkład gniazdek elektrycznych?

Gniazdka elektryczne na odpowiedniej wysokości

Przemyślmy, na jakiej wysokości umieścimy gniazda. Nie musi być ona jednakowa w każdym pomieszczeniu. Sprawdzonym sposobem jest zamontowanie gniazd nisko przy podłodze – będą mało widoczne. Jednak na przykład w kuchni warto umieścić gniazda 10-15 cm nad powierzchnią blatu, z dala od zlewozmywaka. Przydadzą się do podłączenia drobnego sprzętu AGD. Także w łazience warto zamontować wyżej gniazda, do których bez problemu podłączymy suszarkę do włosów (w okolicach umywalki) czy pralkę (w wybranym rogu). W pokojach dziennych umieszcza się je najczęściej na wysokości od 15 do 20 cm nad podłogą. Chociaż myśląc o przyszłości, można umieścić je trochę wyżej, np. 40-50 cm nad podłogą – z wiekiem będzie coraz ciężej nam się schylać. Umieszczenie gniazd nieco wyżej uczyni instalację bardziej przyjazną dla wszystkich użytkowników, zarówno starszych, jak i młodszych.

Asia

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *