Jak ciąć rośliny zimą?

Zima to najlepsza pora, aby ciąć rośliny w ogrodzie. Dokładny termin cięcia zależy od pogody, ale jeśli nie ma mrozu i nie jest zbyt wilgotno możemy zacząć już w grudniu. Z pracami musimy się uporać do końcu lutego. A jest co ciąć.

Jak ciąć rośliny zimą?Zanim napiszę o szczegółach, kilka słów rozjaśniających, dlaczego w ogóle należy ciąć rośliny ozdobne? Powodów jest wiele. Rośliny przycinamy, by je odmłodzić, by nadać im odpowiedni kształt, by usunąć chore lub połamane pędy, by je zagęścić, wymusić obfitsze kwitnienie lub owocowanie, wpuścić więcej światła do wnętrza korony, ułatwić przyjęcie młodym roślinom, pozyskać zrazy do szczepienia, usunąć uschnięte pędy u bylin. Nie powinniśmy się bać cięcia. Rośliny zazwyczaj dobrze je znoszą, bo mają to w naturze. Lepiej zawczasu przyciąć roślinę, niż pozostawić ją nieprzyciętą i patrzeć, jak się męczy.

Jakie rośliny tniemy zimą? Możemy prawie wszystkie, choć nie wszystkie w jednakowym stopniu – krzewy liściaste i iglaste, pnącza i byliny. Najwięcej pracy mamy z krzewami liściastymi rosnącymi w żywopłotach i na rabatach, kwitnącymi na pędach tegorocznych (berberys, ligustr, budleja, hortensja bukietowa i drzewiasta, pięciornik, róże rabatowe i wielkokwiatowe) oraz z krzewami o ozdobnych liściach i pędach (dereń, wierzba, pęcherznica, perukowiec). Cięcie pielęgnacyjne ma pobudzić rośliny do kwitnienia, zagęszczania się oraz wypuszczania nowych, ładnie wybarwionych pędów.

Teoretycznie zimą nie przycina się krzewów kwitnących na pędach zeszłorocznych (forsycja, tawuła van Houtte’a, szara, wczesna, nippońska, migdałek itp.), bo rośliny te wiosną nie zakwitną, ale czasami trzeba je odmłodzić i usunąć pędy nadmiernie zagęszczające. Takie cięcia nazywa się prześwietlającym i stosuje się je zimą do wszystkich starych i słabo rosnących krzewów liściastych. Roślinom zaniedbanym, które przestały kwitnąć i prawie nie rosną, należy wyciąć wszystkie pędy przy ziemi (cięcie odmładzające). Nieładne iglaki (cis, jałowiec, żywotnik) raczej tylko podkrzesujemy od dołu i w środku, a nie wycinamy im pędy przy ziemi, jak w przypadku krzewów liściastych zrzucających liście na zimę. Szczegóły, gdzie przyłożyć ostrze sekatora opiszę w kolejnych wpisach.

Marek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Nie wiesz jak wykonać, jak wybrać? Planujesz remont? Przydatne porady znajdziesz na blogu M jak Mrówka
© 2015 Grupa PSB Handel S.A.

SERWIS M JAK MRÓWKA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES, KTÓRE UŁATWIAJĄ CI PRZEGLĄDANIE ZASOBÓW SERWISU. KORZYSTAJĄC Z serwisu M jak Mrówka WYRAŻASZ AUTOMATYCZNIE ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW COOKIES.