M jak Mrówka

Hortensja

Hortensja

Hortensje to królowe naszych ogrodów. Ozdobą krzewów są kuliste kwiatostany o średnicy do 20 cm. Kwiaty mogą być białe, różowe, czerwone, fioletowe i niebieskie. Są dekoracją przez cały rok. Pozostają na łodygach do późnej jesieni, stopniowo zielenieją i zasychają, ale nie opadają na zimę.

Hortensje doskonale prezentują się zarówno pojedynczo, jak i w grupach. Mało które rośliny tak zdobią ogród. Ich uroda podbiła serca Europejczyków, którzy tworzą z nich letnie rabaty. Pochodzi z Japonii. Nazwę, pod którą znamy ten piękny krzew nadał francuski botanik Philibert Commerson na cześć swojej ukochanej Hortensji Barrét. W XIX wieku Europa rozkochała się w hortensji, pod koniec wieku na kontynencie znanych było już około 200 różnych jej odmian. Miłość Europejczyków do tego ozdobnego krzewu trwa do dziś, pomimo że nie jest on najłatwiejszy w uprawie.

Hortensja Hortensja

Hortensja – niezwykłe walory estetyczne

Znamy kilka odmian hortensji: ogrodową, pnącą, bukietową i krzewiastą. Większość z nas preferuje ogrodową i bukietową – krzewy są niskie, o intensywnych barwach kwiatów. Kwiaty hortensji przybierają różne barwy w zależności od odczynu podłoża oraz zawartości żelaza i glinu w glebie. Możemy więc zmieniać ich kolor poprzez wybór odpowiedniego podłoża i jego zasilanie. Czerwone odcienie płatków uzyskamy, utrzymując bardziej zasadowy odczyn gleby, natomiast kwaśne podłoże powoduje, że kwiaty stają się niebieskie, a nawet fioletowe. Jedynie białe kwiaty nie ulegają przebarwieniu.

Hortensja Hortensja

Idealne stanowisko dla hortensji

Hortensje wymagają miejsc osłoniętych od wiatru. Najlepiej rosną na stanowiskach od słonecznych do półcienistych – w półcieniu lepiej się rozwijają, za to słońce sprzyja lepszemu kwitnieniu. Nadmiar promieni słonecznych może okazać się zabójczy dla hortensji ogrodowych, ponieważ ziemia szybko wysycha i rośliny będą więdły. Na słońcu możemy ulokować hortensje bukietowe, krzewiaste i pnące, pod warunkiem zapewnienia im dostatecznej ilości wilgoci. Ze względu na bujne ulistnienie i obfite kwitnienie, hortensje bardzo potrzebują wody, szczególnie w okresie kwitnienia. Świetnie czują się w klimacie morskim – dlatego też najpiękniejsze odmiany w Polsce możemy zaobserwować na Pomorzu. Gdy jest sucho, należy je intensywnie podlewać. Nawet niewielki niedobór wody powoduje usychanie zarówno liści, jak i kwiatostanów. W suchym i ubogim środowisku nigdy nie wydobędziemy piękna rośliny, więc jeśli nie mamy odpowiednich warunków glebowych w ogrodzie, zdecydujmy się na posadzenie hortensji w donicach.

Hortensja Hortensja

Odpowiednie podłoże

Hortensje ogrodowe mają duże wymagania glebowe, cenią gleby przepuszczalne, próchniczne i wilgotne, nie znoszą gleb ciężkich, gliniastych i zalewowych. Jeśli nie zależy nam na czerwonej barwie płatków i dopiero zaczynamy uprawę hortensji, zapewnijmy im lekko kwaśny odczyn pH – w takich warunkach czują się najlepiej.

Właściwe nawożenie hortensji

Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy nie tylko zapewnienie hortensji odpowiedniej ilości wody oraz dobrej, żyznej gleby, ale również nawożenie. Rynek oferuje nam wieloskładnikowe nawozy sypkie przeznaczone specjalnie dla hortensji. Stosuje się je dwu-, trzykrotnie podczas sezonu. Najpóźniej należy zasilić rośliny pod koniec sierpnia. Można także nabyć nawozy płynne, którymi podlewa się rośliny raz na 7-10 dni. Jeśli liczymy na szybkie efekty, postawmy na nawóz w formie płynu.

Przycinanie hortensji 

Większość hortensji dobrze rośnie bez przycinania, warto jednak stosować profilaktyczne zabiegi, które wzmocnią krzew. Po kwitnieniu należy usunąć nie tylko złamane, cienkie i słabe pędy, ale też przekwitłe kwiatostany. To wzmocni roślinę, a także sprawi, że nie będzie się ona przesadnie rozrastać.

Hortensja Hortensja

Rozmnażanie hortensji

Hortensje rozmnaża się przez sadzonki pędowe. Pobieramy je od czerwca do sierpnia. Najlepsze są sadzonki z końców pędów niekwitnących, z dwoma lub trzema parami liści. Pęd zanurzamy w ukorzeniaczu i sadzimy w mieszaninie torfu i piasku. Innym skutecznym sposobem ukorzeniania sadzonek jest umieszczenie ich w słoiku z wodą. Niezależnie od wybranej metody po kilku tygodniach powinny ukazać się korzenie.

Zabezpieczanie na zimę

Przed zimą, po opadnięciu liści, należy związać krzew w ten sposób, aby uformować z niego stożek. Podstawę krzewu podsypujemy torfem, drobną korą lub obkładamy drobnymi gałązkami jedliny. Cały krzew owijamy agrowłókniną lub matą słomianą. Pamiętajmy, by wiosną nie odsłonić roślin za wcześnie, zróbmy to dopiero po wiosennych przymrozkach. Mróz może okazać się dla tego dekoracyjnego krzewu zabójczy.

Ania W.

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *