Hiacynty w szkle

W marcu, kiedy wiosna nieśmiało wkrada się do ogrodu kiełkują pierwsze, typowe dla tego czasu kwiaty. Do jednych z nich należą hiacynty – szczególnie atrakcyjne w wyglądzie. Ponieważ są wyjątkowo niewymagające, z powodzeniem można je przenosić na czas kwitnienia do domu… A dlaczego warto?

Hiacynty mają duże bardzo dekoracyjne kwiatostany złożone z grona mniejszych dzwonkowatych kwiatków, rozkwitają one sukcesywnie, co powoduje, że roślina pozostaje dekoracyjna dłuższy czas. Hiacynty występują w gamie kolorów od zupełnie białych, poprzez kremowe, jasno różowe, purpurowe, lila, błękitne i wręcz granatowe. Urodą cieszy zarówno pojedynczy hiacynt, jak i zestawiony w jednolite kolorystycznie lub kontrastowe grupy.

To, co wyróżnia hiacynty szczególnie spośród innych wiosennych kwiatów to ich intensywny, słodki zapach. Jeżeli zależy nam, żeby wiosna zagościła w domu nie tylko kolorami, ale również powiewem kwiatowych woni, postawmy właśnie na hiacynty.

Hiacynty w szkle   Hiacynty w szkle

Hiacynty są niezwykle niewymagające. Roślina doskonale przetrwa przez cały czas efektownego kwitnienia nawet z odsłoniętymi korzeniami, musi mieć tylko regularnie dostarczaną wodę. Dlatego warto umieszczać hiacynt w szklanym, przezroczystym naczyniu niczym w akwarium. Wygląda wtedy bardzo naturalnie i nowocześnie.

Hiacynty w szkleJeśli mamy ogród kwiatowy, a w nim hiacynty, możemy na czas kwitnienia z powodzeniem przenieść kilka roślin do domu. Wystarczy wstawić do szklaneczki (np. popularnej whiskey’ówki), a następnie regularnie podlewać, tak aby korzenie miały stały dostęp do wody. Roślinę wykopujemy z gruntu (najlepiej z zapasem, by nie uszkodzić cebuli), obsypujemy z ziemi, następnie sekatorem lekko podcinamy korzonki i jeśli roślina jest zbyt brudna, płuczemy pod słabym strumieniem zimnej wody. Tak przygotowaną roślinę wkładamy do szklaneczki – w zależności od wielkości hiacyntu dobieramy atrakcyjny kształt i wygląd naczynia.

Kiedy hiacynt przekwitnie, obcinamy jego zieloną część ok. 1 cm nad cebulą i wkładamy ponownie do ziemi. Za rok z powodzeniem będziemy mogli wykorzystać ją ponownie do dekoracji, jeśli nie zapomnimy, w którym miejscu roślinę posadziliśmy.

Dominika

1 komentarz

  1. Małgoś

    Od dłuższego czasu interesuje mnie hiacynt w domu. Mam pytanie czy można sobie pozwolić w szkle odsyłać hiacynt drobnym żwirkiem aby trzymał postawę prosta? Tak to widzę ale nie znam reakcji podczas rozwoju.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Nie wiesz jak wykonać, jak wybrać? Planujesz remont? Przydatne porady znajdziesz na blogu M jak Mrówka
© 2015 Grupa PSB Handel S.A.

SERWIS M JAK MRÓWKA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES, KTÓRE UŁATWIAJĄ CI PRZEGLĄDANIE ZASOBÓW SERWISU. KORZYSTAJĄC Z serwisu M jak Mrówka WYRAŻASZ AUTOMATYCZNIE ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW COOKIES.