M jak Mrówka

Dwukolorowa elewacja

Dwukolorowa elewacja

Monotonny, jednokolorowy tynk elewacyjny bardzo ożywi dodatkowa barwa dopełniająca. Dzięki takiemu kolorystycznemu połączeniu uzyskamy elegancki efekt dekoracyjny, podnoszący walory estetyczne budynku.

Dwukolorowa elewacjaNawet skromna bryła budynku znacznie zyskuje przy zastosowaniu barwnego efektu wizualnego na elewacji. Zestawienie dwóch kolorów sprawi, że dom nabierze nowoczesnego sznytu, a jego ściany wypięknieją. Ważne, aby kolory na elewacji były odpowiednio dobrane i pasowały do siebie. Barwa zewnętrznych ścian jest istotną wizytówka naszego domu, dlatego powinna być elegancka i stonowana.

Sposób łączenia kolorów

Dwukolorowe elewacje powstaną poprzez odcięcie barwne w pionie lub w poziomie. Drugie rozwiązanie stosowane jest znacznie częściej. Pionowe fragmenty sprawią, że budynek wizualnie będzie sprawiał wrażenie wyższego. To dobre rozwiązanie dla domów parterowych i o przysadzistej bryle, które staną się dzięki tym smuklejsze. Odcięcia poziome stworzą iluzję bardziej osadzonego domu w gruncie, stabilniejszego i szerszego. Nowoczesna architektura nie boi się eksperymentowania z różnymi formami plam barwnych, wyeksponowanych na elewacji (czasem architekci odważnie dodają kolor trzeci). Na przykład kwadratowe wymalowania i podłużne pasy współistnieją razem tworząc oryginalny rysunek na fasadzie.

Innym popularnym i eleganckim sposobem dodania drugiej barwy na elewacji domu jest naniesienie go wokół otworów okiennych i drzwiowych. Taka forma imituje opaski, zazwyczaj wykonywane z nowoczesnych sztukaterii styropianowych. Efekt uzyskany na ścianach zewnętrznych jest równie atrakcyjny, a wymaga mniej pracy. Podobnie powstają współczesne bonie, które także bywają malowane drugim, dopełniającym kolorem. Pasy malowane w linii okien podkreślają ich formę i estetykę.

Dwukolorowa elewacja Dwukolorowa elewacja

Dwukolorowa elewacja Dwukolorowa elewacja

Barwne elewacje

Kolor na ścianach zewnętrznych uzyskamy dzięki barwionym tynkom i farbom elewacyjnym. Malowanie na dwa odcienie to doskonały sposób na odświeżenie fasady. Oba produkty muszą być odpowiednio dobrane do materiału, na który będziemy je nanosić. Na tradycyjnie otynkowaną ścianę cementowo-wapienną możemy nakładać tynk cienkowarstwowy w wybranym kolorze. Naniesiemy na nią bez problemu również akrylową, silikatową i silikonową farbę elewacyjną. Na świeży tynk można kłaść farby wapienne, cementowe i silikatowe. Z kolei na ściany ocieplone wełną mineralną i pokryte tynkiem mineralnym lub silikatowym nie można nanosić farb akrylowych. Na tynki mineralne wolno stosować każdą farbę, choć najodporniejsza będzie akrylowa i silikonowa. Na silikonowe kładziemy produkty również silikonowe. Z kolei tynki silikatowe pokrywa się farbami akrylowymi, silikonowymi i silikatowymi.

Najlepiej wybierać produkty nie tylko trwałe i odporne na zmienne warunki atmosferyczne, ale także na osadzanie zanieczyszczeń i zabrudzenia, które przebarwiają elewację. Muszą być też wzmocnione przeciw rozwijaniu się pleśni i grzybów. Sprawdźmy, czy producent gwarantuje nam trwały, nieblaknący kolor. Wygodnie jest wybrać produkt do natryskowego nakładania. W ten sposób szybko uzyskamy pożądany efekt. Odcięcie kolorystyczne pozwoli nam wykonać osłona z taśmy malarskiej i folii zabezpieczającej, solidnie chroniącej elewację. W ten sposób stworzymy szablon do odrysowania równych linii.

Dwukolorowa elewacja Dwukolorowa elewacja

Modna paleta barw

Najchętniej obecnie na elewacjach pojawiają się stonowane odcienie szarości. Doskonale pasują do tradycyjnej i zawsze atrakcyjnej bieli. Modne do niedawna kremowe barwy odchodzą w zapomnienie, tak samo jak męczący wzrok pastelowo-cukierkowy trend. Gustownym połączeniem jest zastosowanie na tynku tego samego koloru, lecz występującego w dwóch różnych odcieniach, położonych niedalekich od siebie na palecie barw. Choćby opaski okienne o kilka tonów jaśniejsze od fasady będą wyjątkowo dobrze prezentowały się na ścianach zewnętrznych. Nowoczesne elewacje dość często występują w ciemnych barwach antracytowych, bordo i zgaszonej, głębokiej czerwieni. One również towarzyszą modnym, szarym tynkom.

AHA

 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *