M jak Mrówka

Domek narzędziowy na wymiar

Domek narzędziowy na wymiar

Miejsce przeznaczone na składowanie sprzętów ogrodowych i narzędzi przyda się na każdej posesji. Do wyboru mamy kilka wariantów gotowych domków narzędziowych, ale możemy też zbudować idealnie dopasowany do potrzeb mały budynek, według indywidualnego pomysłu.

Gotowe domki narzędziowe możemy kupić w wersji prostej bryły przykrytej jedno- lub dwuspadowym dachem lub bardziej rozbudowanej, wyposażonej nie tylko w drzwi, ale i okna, okiennice, a nawet ganek oraz boczną drewutnię. Głównie są to konstrukcje drewniane, ze ścianami z desek i kryte papą czy bitumem. Można też wybrać droższe modele z tworzywa sztucznego lub kryte blachą. Drewniane domki narzędziowe lepiej wpisują się w naturę ogrodu. Ich nieduże modele o powierzchni 4-5 m2 mogą kosztować od 3,5 do 4,5 tys. zł. Decydując się na własnoręczne wykonanie, zapłacimy znacznie mniej.

Domek narzędziowy na wymiar Domek narzędziowy na wymiar
Domek narzędziowy na wymiar Domek narzędziowy na wymiar

Szyty na miarę

Budując domek narzędziowy, jesteśmy w tej komfortowej sytuacji, że możemy go zaprojektować na wymiar miejsca, jakie przeznaczmy dla niego na działce. Ponadto, znając swoje potrzeby będziemy wiedzieli, jak dużą powierzchnię budynku przewidzieć. Nieduży domek (ok. 5 m2) pomieści podstawowe narzędzia ogrodowe, takie jak łopaty, grabie, siekiery, widły, sekatory, wąż do podlewania roślin itp. Większy, np. do 25 m2, to już duży komfort. Schowamy w nim nie tylko kosiarkę, taczki i piłę łańcuchową, ale także meble ogrodowe i sprzęt sportowy. Znajdzie się tam również miejsce na stół do majsterkowania.

Warto pamiętać, że budując samemu mamy też swobodę, jeśli chodzi o projektowany kształt budynku. Możemy zbudować domek wąski i długi, jeśli dysponujemy wolną przestrzenią jedynie wzdłuż płotu lub np. narożny, by schować go w oddalonym miejscu posesji.

Gdy zaprojektujemy już budynek ogrodowy, należy zamiar wzniesienia go zgłosić w gminie. Nie musimy mieć pozwolenia na budowę, by rozpocząć prace.

Domek narzędziowy na wymiar Domek narzędziowy na wymiar

Etapy budowy

Bardzo mały domek narzędziowy można postawić na gotowych płytach betonowych, większy wymaga wylania płyty fundamentowej. Pod wylewkę należy wykonać wykop o kilkunastocentymetrowej głębokości. Wysypujemy w nim żwir i układamy folię. Na nią wylewamy beton. Mocujemy w nim kotwy na drewniane słupy konstrukcji, które ustawiamy w dystansach około 40 cm. Do zbudowania ścian możemy użyć płyt OSB i desek o wybranej grubości. Dobrze jest zdecydować się na zewnętrzną oblicówkę łączoną na pióro-wpust, dzięki czemu elewacja będzie szczelna i elegancka. Należy wybierać drewno dobrze wysuszone i zaimpregnowane ciśnieniowo. Niezabezpieczone trzeba będzie powlec warstwą środka konserwującego.

Następnie budujemy konstrukcję dachu. Najłatwiejszy w wykonaniu będzie jednospadowy, pochylony w stronę, na którą chcemy odprowadzać wodę opadową. Na drewniany ruszt układamy płyty drewnopochodne, na których będziemy mocować lekkie pokrycie. Najłatwiej przybić do nich gont bitumiczny.

Domek narzędziowy na wymiar Domek narzędziowy na wymiar

Drzwi i okna

Im szersze drzwi prowadzące do wnętrza domku narzędziowego, tym wygodniej z niego później korzystać. Dobrym i prostym rozwiązaniem są wrota rozwieralne, które pozwolą nam nie tylko na uzyskanie szerokiego wejścia, ale także wprowadzą dużo światła dziennego do środka. Warto przemyśleć takie rozwiązanie, jeśli nie zamierzamy projektować w ścianach otworów na okna. Niezależnie od tego, czy będziemy montować przeszklenia, warto doprowadzić do domku narzędziowego prąd. Po zmierzchu sztuczne oświetlenie stanie się konieczne. Ponadto warto rozważyć instalację alarmu. Jeśli mamy w domu taką instalację, wystarczy zamówić w firmie świadczącej usługi ochroniarskie rozszerzenie jej o jedną czujkę.

AHA

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *