M jak Mrówka

Czajnik elektryczny – jaki kupić

Czajnik elektryczny – jaki kupić

Czajnik elektryczny jest prawie w każdej kuchni. Pozwala na szybkie zagotowanie wody. Dla mnie ważne jest także to, że sam się wyłącza. Tylko na co zwrócić uwagę kupując czajnik elektryczny.

 Czajnik elektryczny – jaki kupićNa rynku jest tak dużo modeli czajników elektrycznych, że wybór odpowiedniego może być problemem. Oczywiście jego wygląd powinien pasować do aranżacji kuchni, jednak poza atrakcyjną obudową ważne są również inne parametry.

Obudowa czajnika

Chyba najbardziej popularne są czajniki elektryczne w plastikowej obudowie. Ich niewątpliwą zaletą jest niska cena oraz fakt, że obudowa nie nagrzewa się zbyt mocno. Czajniki plastikowe występują w szerokiej gamie kolorów. Oprócz nich na naszym rynku dostępne są także czajniki elektryczne ze stali nierdzewnej, szklane i ceramiczne. Czajniki ze stali nierdzewnej są ciężkie, trwałe, odporne na odbarwienia, temperatura wody utrzymuje się w nich dość długo. Występują tylko w kolorze stali szlachetnej z kolorowymi dodatkami (podstawka, rączka, wskaźnik wody). Większość modeli wyposażona jest w termoizolację – zapobiega ona nagrzewaniu się obudowy czajnika. Szklane czajniki elektryczne są lekkie i łatwe w utrzymaniu czystości. Wyglądają bardzo elegancko i efektownie, mogą mieć wykończenia metalowe lub plastikowe. Jednak szkło mocno się nagrzewa i szybko oddaje ciepło. Ceramiczne czajniki elektryczne to połączenie tradycji z nowoczesnością. Wyróżniają się łatwością w czyszczeniu, wykonane są z najzdrowszego materiału. Ściany obudowy nie nagrzewają się tak mocno jak szkło. Czajniki ceramiczne są ciężkie i drogie, ale bardzo efektowne.

Pojemność czajnika

Czajniki elektryczne produkowane są w różnych pojemnościach. Powinniśmy dobrać ją w zależności od naszych potrzeb. Jeśli nasza rodzina jest czteroosobowa, wybierzmy czajnik o większej pojemności, by wszyscy domownicy jednocześnie mogli napić się ciepłej herbaty – najlepiej o pojemności minimum 1 l. Singiel może kupić mniejszy czajnik, np. o pojemności 0,5 l.

Rodzaj grzałki

Czajnik elektryczny – jaki kupićW czajnikach elektrycznych stosowane są dwa rodzaje grzałek: spiralna i płytowa. Grzałka spiralna wymaga większej ilości wody do zagotowania – cała grzałka musi być pod wodą, najczęściej jest to 0,4 l. Jej wadą jest to, że szybko osadza się na niej kamień. Jednak czajniki z grzałką spiralną są tańsze i ciszej pracują niż urządzenia z grzałką spiralną. Wśród zalet modeli z grzałką spiralną należy wymienić to, że nie osadza się na nich kamień (lub w niewielkich ilościach) i można zagotować mniejszą ilość wody.

Moc czajnika elektrycznego

Czajniki elektryczne z grzałką spiralną mają moc od 200 do 2200 W. Modele z grzałką płytową mają większą moc – od 600 do 3100 W. Urządzenia o większej mocy szybciej zagotują wodę (różnice nie są zbyt duże, około 1 minuty), jednak zużywają więcej energii elektrycznej.

Filtry zatrzymujące zanieczyszczenia

Na dzióbku czajnika umieszczony jest specjalny filtr, którego zadaniem jest minimalizacja ilości osadu oraz zanieczyszczeń przedostających się do szklank
i z wodą. Dostępne są filtry wykonane z siateczki nylonowej lub ze stali szlachetnej oraz filtry węglowe. Najtańsze i najprostsze są filtry z siateczki nylonowej, wychwytują one większe zanieczyszczenia. Skuteczniejsze od nich są filtry ze stali szlachetnej. Natomiast filtr węglowy pochłania wszelkie zanieczyszczenia oraz zapachy.  

Czajnik elektryczny – jaki kupićCzajnik elektryczny – bezpieczeństwo

W czajnikach elektrycznych zastosowane są różnego rodzaju rozwiązania, aby korzystanie z niego było bezpieczne. Należą do nich przede wszystkim:

  • lampka kontrolna – informuje, że czajnik pracuje. Niektóre modele mają podświetlaną podstawę (zintegrowana jest z włącznikiem) lub podświetlenie dzbanka czy nawet zmianę koloru dzbanka podczas gotowania wody;
  • automatyczny wyłącznik po zagotowaniu – gdy woda się zagotuje, czajnik sam się wyłącza; wyłącznik często połączony jest z sygnałem dźwiękowym;
  • zabezpieczenie przed włączeniem czajnika bez wody – dzięki niemu nie włączymy przez przypadek pustego czajnika;
  • automatyczne wyłącznie czajnika przy zdjęciu z podstawy lub przed przypadkowym otwarciem pokrywki;
  • bezpiecznik termiczny – łączy grzałkę i automatyczny wyłącznik, zapobiega wygotowaniu się wody czy przegrzaniu czajnika przy wielokokrotnym grzaniu wody w krótkim czasie.

Dodatkowe funkcje czajników elektrycznych

Producenci czajników wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów swoje urządzenia wyposażają w pewne udogodnienia. Najczęściej spotykane to:

  • funkcja termosu – dzięki niej w czajniku możemy podtrzymywać temperaturę wody,
  • programator czasowy – umożliwia zaprogramowanie czasu włączenia się czajnika,
  • regulacja temperatury – pozwala dopasować temperaturę do przygotowanego napoju, np. ziół, herbaty czy napoju dla dzieci,
  • wskaźnik poziomu wody – przydatny w przypadku nieprzezroczystej obudowy,
  • termoizolowana obudowa – sprawia, że ścianki czajnika nie nagrzewają się zbyt mocno podczas gotowania się wody,
  • antypoślizgowa podstawka – uniemożliwia przesuwanie się urządzenia,
  • regulowany przewód – może być zwijany lub chowany w podstawce, pomaga zachować porządek i pozwala na regulację długości kabla.

Asia

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

3 komentarzeSkomentuj

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *