M jak Mrówka

Cyklamen perski – mój sposób na przedwiosenny spleen

Cyklamen perski – mój sposób na przedwiosenny spleen

W marcu odczuwamy jeszcze duży niedobór zieleni – gdy w naszym ogrodzie nadal szaro i ponuro, warto zadbać o odpowiednią dawkę roślin zielonych w domu. Kwiaty cięte są o tej porze roku wciąż drogie, dlatego ja wybieram kwitnące rośliny doniczkowe – cyklamen perski należy do moich ulubionych.

Cyklamen perski – mój sposób na przedwiosenny spleenCyklamen perski można zaliczyć do najbardziej okazałych roślin kwitnących aż do wiosny. Jego piękne kwiaty mogą nas bowiem cieszyć feerią barw nawet jeszcze w kwietniu. Z cyklamenów warto stworzyć wielobarwne kompozycje: do dyspozycji mamy bowiem odmiany o kwiatach białych, w wielu odcieniach różu, a także łososiowe i czerwone. Niezwykle dekoracyjne są odmiany o cieniowanych kwiatostanach – ich płatki mają jaśniejsze brzegi (cyklameny pastelowe). Płatki kwiatów mogą być także postrzępione lub karbowane. Liście są zazwyczaj ciemnozielone, z białym marmurkowym wzorem. Cyklameny z grupy Odoratum pięknie pachną, a rośliny z grupy Decora zdobią nie tylko kwiaty, ale też efektowne liście ze srebrzystym wzorem.

Cyklamen perski – mój sposób na przedwiosenny spleen Cyklamen perski – mój sposób na przedwiosenny spleen

Cyklamen perski – mój sposób na przedwiosenny spleenCyklameny – ze sklepu do domu

By rośliny cieszyły nas swoją urodą długo, wybierajmy egzemplarze z jak największą ilością pąków kwiatowych, które ukrywają się pod liśćmi. Koniecznie sprawdźmy, czy na liściach nie ma plam z nalotem mączniaka. Nie wybierajmy roślin, które mają choćby jeden przekwitnięty kwiat, oznacza to bowiem, że taki egzemplarz ma pełnię kwitnienia za sobą. Nie kupujmy ich, gdy temperatura na dworze spada poniżej zera – cyklameny nie lubią ujemnych temperatur (przywędrowały do nas z południa Europy). W czasie transportu rośliny nie mogą być też narażone na wiatr, dlatego powinny być starannie osłonięte.

Cyklamen perski – mój sposób na przedwiosenny spleenJak dbać o cyklameny

Gdy roślina pojawi się w domu, nie od razu umieśćmy ją w docelowym miejscu – najpierw cyklamen powinien się zaaklimatyzować w chłodnym miejscu o dużej wilgotności. Później należy im zapewnić jasne stanowisko, ale nie narażajmy cyklamenów na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Ustawmy je w miejscu przewiewnym i stosunkowo chłodnym – rośliny lubią temperaturę ok. 15oC. Pamiętajmy, że kwiaty te lubią stale wilgotne podłoże. Bulwa nie powinna być jednak zalewana wodą, dlatego najlepiej wlewać ją na podstawkę, a po ok. 30 minutach tę, której roślina nie wchłonęła należy usunąć. Jeśli chcemy, by cyklamen kwitł jak najdłużej, usuwajmy przekwitłe pędy, ważne jest, by je zerwać je w całości – resztki mogą bowiem przyczyniać się do gnicia bulwy. Gdy roślina przekwitnie, przenosimy ją do chłodniejszego pomieszczenia, a po ostatnich przymrozkach do ogrodu. Na początku września kwiaty przesadzamy do świeżej ziemi i przenosimy do domu. Nie zapominajmy o jej nawożeniu – na początek nowego sezonu wystarczy ich zasilanie raz na dwa tygodnie. Po 2-3 latach cyklamen nawet idealnie zaopiekowany, przestaje kwitnąć – nie traktujmy tego więc jako naszej porażki!

Ania

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *